Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Mrazy jsou tady. Zabezpečme vodoměry před poškozením!

Datum: 03.12.2023

SmVaK - poničený vodoměr (2)

Když klesnou venkovní teploty pod nulu, je kromě pečlivého zazimování zahrady, domu a veškerého venkovního vybavení nutné se zaměřit také na to, jak zajistit před mrazem domovní vodoměr. Zabráníme tak jeho poškození. Tím, že tyto záležitosti nepodceníme, se vyhneme nepříjemným situacím, které mohou mít kromě našeho pohodlí a poškozeného majetku nepříjemný dopad také na peněženku.

Během loňské zimy bylo nezbytné řešit případy poškozených vodoměrů vlivem mrazu ve 101 případech. Nejméně jich bylo na Novojičínsku (12), nejvíce na Frýdecko-Místecku včetně Třinecka (37) a na Karvinsku (31). Meziročně se jednalo o výrazné zlepšení, protože předchozí zimu se muselo vyměnit 176 vodoměrů poničených mrazem – nejvíce jich bylo na Frýdecko-Místecku včetně Třinecka (63), na Karvinsku, Opavsku a Novojičínsku bylo těchto případů podobné množství (36, 38, 39).

Co je nutné s ohledem na zabezpečení vodoměrů podniknout, do značné míry závisí na tom, kde je dané zařízení umístěno. „Pokud je vodoměr umístěný ve venkovní šachtě, je potřeba zkontrolovat spolehlivé uzavření tak, aby nedocházelo k neúměrnému prochlazování jejího vnitřního prostoru. Pokud se potrubí a vodoměr nacházejí v hloubce, kde mohou zmrznout, je potřeba zajistit poklop tepelnou izolací. Použít je možné například polystyren nebo minerální izolační vatu – nikoliv ale skelnou,“ vysvětluje vedoucí oddělení vodovodů SmVaK Ostrava Roman Bouda.

Pokud je vodoměr umístěný uvnitř domu, chaty, chalupy nebo jiné nemovitosti, je nezbytné zabránit vystavení vnitřní instalace a vodoměru účinkům mrazu například vnější tepelnou izolací. Je potřeba také prověřit, jestli nemůže mrazivý vzduch pronikat k vodoměru například sklepním oknem, což bývá často opomíjené citlivé místo pro tento typ havárií. Teplota v daném prostoru se musí dlouhodobě pohybovat nad bodem mrazu. Potrubí vnitřních rozvodů je žádoucí obalit izolačním materiálem. „Chaty a chalupy, které nejsou v průběhu zimy obývané, jsou velmi často místem, kde dochází k havarijním situacím. Vodoměr zamrzne, dojde k jeho poničení, ale důsledky v podobě vytopeného prostoru se projeví až poté, kdy mráz povolí. Lidé potom přijíždějí po zimě do svých objektů, kde je čeká nemilé a nákladné překvapení,“ říká Bouda.

K poškození vodoměru může dojít také v případě, když se někdo snaží zamrzlou vnitřní instalaci včetně vodoměru rozmrazovat vysokou teplotou – například horkovzdušnou pistolí nebo otevřeným ohněm. Tento extrémní zásah většinou vede k tomu, že vodoměr zůstane nefunkční a je nutné ho vyměnit. Poškození plastových částí zařízení vysokou teplotou je zjistitelné po jeho demontáži. Těmto rychlým a radikálním řešením se rozhodně vyhněme, přinesou vždy víc škody než užitku.

Všechny vyjmenované případy poškození vodoměru mají negativní finanční dopad na zákazníka, od něhož SmVaK Ostrava následně vyžadují náhradu škody spočívající ve výměně poškozeného zařízení. Odběratelé totiž odpovídají za jeho zabezpečení. Škodná částka se odvíjí od aktuální prodejní ceny daného typu vodoměru a času potřebného pro jeho montáž. Průměrně může jít zhruba o 2 000 korun.
Před zamrznutím je nutné chránit také vodovodní přípojku. Základním faktorem je to, aby byla dodržena takzvaná nezámrzná hloubka, kdy se doporučuje jako minimální krytí potrubí jeden metr, ve zpevněných plochách až 150 centimetrů. Kritickým místem jsou místa venkovních uzavíracích armatur, místa se sníženým krytím (například přechody vodních toků) nebo souběhy s potrubím dešťových kanalizací.

Marek Síbrt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × 1 =