Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

U Tachova chtějí rozšířit čistírnu odpadních vod

Datum: 05.08.2019

ČOV-Karviná-2

Do roku 2021 by mohla u tachovské čistírny odpadních vod vyrůst pásová teplovodní sušárna, kterou by mělo provozovat Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech. Právu to potvrdil technický náměstek Vodárny a kanalizací Karlovy Vary Zdeněk Frček.

„Princip spočívá v tom, že by se do této sušárny svážel kal z celého okresu. Tedy hlavně z čističek ve Stříbře a Chodové Plané, kam se zase sváží z těch menších čistíren. Tento kal má zhruba dvacetiprocentní množství sušiny. V sušárně bychom z něj pak byli schopni získat kal s minimálně devadesátiprocentním množstvím sušiny,“ vysvětlil Frček.

Upravený kal pak vypadá jako zhruba šestimilimetrový obdélník a má mnoho využití, ať už ve stavebnictví, například při výrobě cementu či cihel, ale dá se použít i jako palivo. „Má v podstatě skoro stejnou výhřevnou hodnotu jako hnědé uhlí, problém ovšem je, že při hoření vytváří až o polovinu více popeloviny,“ doplnil náměstek. Zatím však není zcela jasné, k čemu bude sloužit produkt sušárny.

„Záleží, jaká bude v té době legislativa, než se to postaví, může se spousta věcí změnit. Záleží také, jaká bude poptávka na trhu. V Německu třeba z kalu získávají zpětně fosfor,“ vysvětlil Frček. Kvalita vysušeného kalu pak závisí na charakteru přitékající odpadní vody a na úpravě odpadní vody a kalu samotného. „Zejména pak na mechanickém odvodňování a na použitých pomocných vločkovacích prostředcích. Předpokladem pro úspěšné zpracování kalů je, aby se v nich nenacházela cizí tělesa, jako jsou např. kameny a kovové předměty,“ doplnil Frnček.

Sušárna by měla dokázat zpracovat až 4000 tun kalu za rok a bude konstruována pro čtyřiadvacetihodinový provoz při provozní době 8000 hodin ročně. Náklady by se měly vyšplhat na 40 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 + třináct =