Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

20 milionů pro zachytávání dešťovky a pro zelené střechy v Brně

Datum: 03.12.2018

Brno-dominanta-805x350

Brno chce kvůli suchu zřídit pro obyvatele dotační program. V rozpočtu na něj vyčlenilo 20 milionů korun. O podrobnostech se zřejmě rozhodne až příští rok. Informoval o tom náměstek pro životní prostředí Petr Hladík.

„Chceme tím dodržet náš slib. Bude to masivní dotační program. Ostatní dotační programy se pohybují v řádech milionů korun,uvedl Hladík. Zatím ale není ani jasné, kolik ani jaká část připadne na pořízení nádrží a kolik na zelené střechy.

„Teď chceme tu položku 20 milionů zařadit a následně na přelomu ledna a února schválíme parametry výzvy, v níž budou moct lidé žádat,“ řekl Hladík, podle kterého bude možné peníze převádět z jednoho programu do druhého. Nádrže na dešťovou vodu by měly sloužit majitelům rodinných domů, zelené střechy pak vlastníkům bytových domů nebo sdružení vlastníků.

Kanalizace za miliardu

V pěti městských částech Brna vyroste také kanalizace za pět miliard korun. Stavba, která začne na jaře příštího roku, by měla skončit v roce 2023. Investice se týká Bosonoh, Maloměřic a Obřan, Líšně, Tuřan a části Brno-jih. Za pět let by chtělo mít město kanalizaci na většině svého území.

„Vznikne přes 15 kilometrů splaškové kanalizace, deset kilometrů dešťové kanalizace a přes pět kilometrů vodovodu,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek. V Bosonohách projekt zahrnuje dostavbu oddílného kanalizačního systému, v Líšni dostavbu splaškové kanalizace, v Maloměřicích a Obřanech se investice týká dostavby stokové sítě.

V Tuřanech budou práce směřovat do místní části Dvorsko a v Brně-jihu se dostaví kanalizační síť včetně komunikace. „Až se vše zrealizuje, výrazně se uleví domácnostem, které se teď musejí starat o to, kdy vyvážet jímku a jak dále nakládat s odpady,“ zdůraznil Mrázek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

devatenáct + 18 =