Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Vodovody a kanalizace v Hradci Králové letos investují 210 milionů

Datum: 10.01.2017

vaka-328x232

Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové hodlá v roce 2017 investovat do obnovy a stavby nových vodárenských sítí 210 milionů korun. Zhruba dvě třetiny investic firma použije na stavbu a rekonstrukce kanalizací a čistíren odpadních vod. Zbytek půjde do obnovy a modernizace vodovodů.

Investice vodárny zaplatí z vlastních zdrojů bez použití dotací a bankovních úvěrů. ČTK to řekl technicko-provozní náměstek vodáren Pavel Loskot.

K hlavním investicím v příštím roce patří rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Hradci Králové na historickém Velkém náměstí. Vodárenské sítě budou stavbaři stavět či opravovat i v Chlumci nad Cidlinou, Novém Bydžově a Třebechovicích pod Orebem. Modernizací projde čistírna odpadních vod ve Smiřicích. Vodárny také dokončí poslední etapu modernizace úpravny vody na Orlici v Hradci Králové.

VAK Hradec je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do tohoto majetku. Provoz sítí, včetně fakturací klientům, zajišťuje společnost Královéhradecká provozní (KHP) ze skupiny francouzské Veolie. Provoz vodáren má KHP pronajatý od října 2005 na 30 let. Hlavním zdrojem peněz na investice VAK je nájemné z pronájmu vodárenského majetku a dividenda od Královéhradecké provozní, v níž VAK vlastní 34 procent akcií. Výše nájmu by měla v příštím roce činit 248 milionů korun.

VAK od roku 2006 investoval do obnovy vodárenského majetku přes 2,3 miliardy korun. Aktuálně vlastní a spravuje 1321 kilometrů vodovodů, přes 520 kilometrů kanalizací a 13 čistíren odpadních vod. Ze sítí podniku vodu v hradeckém okrese dostává asi 162.000 lidí. Cena vodného a stočného od ledna 2017 v průměru stoupne o 0,98 procenta na 96,28 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Jde o nejvyšší cenu z okresních vodárenských firem v hradeckém kraji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtyři + 14 =