Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Lesy ČR: náhradní trasa k Boubínskému jezírku

Datum: 15.06.2023

Trasa_k_Boubinskemu_jezirku

Lesy ČR instalují dřevěné chodníky a mostek k Boubínskému jezírku. Podnik připomněl, že vstup na původní cestu a naučnou stezku kolem pralesa je už přes rok kvůli bezpečnosti turistů zakázaný, protože hrozí pád stovek souší. V jádru národní přírodní rezervace kvůli ochraně přírody je nelze odstranit ani oříznout. Náklady na alternativní trasu vyjdou na půl milionu. Hotovo by mělo být do konce června.

„Materiál už v květnu zdarma roznesli po celé dvěstěmetrové trase zástupci boubínské pobočky České lesnické společnosti. Tím nám pomohli zkrátit dobu výstavby chodníků, za což jim moc děkuji. Nyní požádáme Městský úřad Vimperk o zpřístupnění dosud uzavřeného úseku od Amortovky směrem k jezírku. Tam už je bezpečno a lidé se dostanou k odbočce na náhradní trasu,“ uvedl ředitel lesního závodu Miloš Juha s tím, že vstup na Knížecí a Lukenskou cestu po obvodu Boubínského pralesa je nadále zakázaný.

Trasu přiblížily Lesy ČR. „Vede po stávající značené zelené z parkoviště Na Kaplici pod Boubínem kolem Stromu duší, památníku zemřelých při práci v lese, a informačního střediska na Idině pile až na rozcestí. Odtud pokračuje po dosud uzavřené cestě od Amortovky směrem k jezírku, kde se odkloní vpravo do porostu na první povalový chodník. Přes Kaplický potok návštěvníci přejdou po novém mostku a vydají se po nezpevněné cestě, kde se po dalším povalovém chodníku a mírném svahu dostanou na hráz Boubínského jezírka. Tam cesta končí a bude třeba se vrátit zpět,“ vysvětlil podnik.

Jezírko se nachází na Kaplickém potoce, na jižním svahu Boubína v nadmořské výšce 925 metrů. Bylo vybudováno v roce 1833 jako splavovací nádrž (klauza) k posílení toku a pro lepší plavbu dřeva z boubínských lesů na Idinu Pilu a do sklárny v Lenoře. Dřevo se plavilo ještě v roce 1957. Na hrázi jezírka je chata strážců národní přírodní rezervace Boubínský prales.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × pět =