Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Digitální technologie Siemens zajišťují Pardubicím kvalitní pitnou vodu

Datum: 26.05.2023

1_16849255367336 (1)

Úpravna pitné vody v Hrobicích u Pardubic prošla nedávno rozsáhlou rekonstrukcí, jejímž cílem bylo zajistit kvalitní pitnou pro obyvatele Pardubic a okolí. Rekonstruovaný systém řízení využívá řídicí systémy Simatic S7-1500 v decentralizovaném uspořádání, v páteřní komunikaci spoléhá na prvky Scalance. Nainstalované vysoce efektivní technologie jsou určeny pro využití v náročných průmyslových aplikacích a jsou i přínosem z hlediska zajištění kybernetické bezpečnosti.

Zdrojem vody pro Pardubice a okolí je prameniště mezi obcemi Hrobice a Čeperka a povrchová voda z nedalekého písníku Oplatil. Úpravna vody zde funguje od roku 1959 a provozuje ji společnost Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s.

Na úpravně vody v Hrobicích probíhala od roku 2020 rekonstrukce, jejímž cílem bylo reagovat na zhoršující se kvalitu vody způsobenou změnou klimatu i intenzivním zemědělstvím. V rámci projektu vznikl v areálu úpravny nový objekt, v němž je umístěna mikrofiltrace pro úpravu povrchové vody, lamelové separátory pro úpravu podzemní vody a také kalové hospodářství. Modernizací spojenou s výměnou technologie prošel také stávající objekt úpravny vody.

Hrobická úpravna vody má automatizovaný systém řízení s vícevrstvou architekturou. Na páteřní sběrnici s kruhovou topologií jsou připojeny podsítě jednotlivých technologických zařízení. Tato topologie má výhodu ve velké odolnosti proti selhání. Při rekonstrukci byly původní řídicí jednotky nahrazeny moderními PLC Simatic S7-1500. Pro komunikaci systém využívá jak Profibus-DP, tak Profinet. V infrastruktuře komunikační sítě Profinet jsou využity prvky Scalance.

„Byli jsme rádi, když dodavatel nového automatického systému řízení – společnost GDF –vybrala jako dodavatele řídicích systémů právě Siemens, protože pro nás je zárukou kvality. Původní systém automatického řízení od firmy Siemens tu pracoval dvanáct let, a to téměř bez poruchy,“ řekl Jaroslav Kubínek, výrobní náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice, a.s.

Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice, podobně jako jiné vodárenské společnosti, je Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost zařazena mezi tzv. provozovatele základní služby. Z toho vyplývají povinnosti popsat a řídit bezpečnostní rizika související s výrobou a distribucí vody.

Pro provozovatele je velmi výhodné, že na celé vnitřní síti jsou použity výhradně prvky Scalance, které zajišťují vysokou míru ochrany a odolnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ vysvětluje Oldřich Kupa, prodejní specialista pro vodohospodářství ve společnosti Siemens.

Společnost Vodovody a kanalizace Pardubice nyní uvažuje o implementaci systému Siemens Energy Manager pro monitorování spotřeby elektřiny.

„Systém Siemens Energy Manager Pro má certifikaci pro použití v systémech monitorování spotřeby energie podle ISO 50001, což velmi pomůže při auditování systému energetického managementu i při vyčíslování uhlíkové stopy, nefinančního ukazatele, který budou muset průmyslové společnosti včetně vodohospodářských v budoucnosti vykazovat,“ vysvětluje Oldřich Kupa.

Projekt rekonstrukce hrobické úpravny vody byl spolufinancován Evropskou unií, celkové náklady na projekt byly 596 milionů korun. Fond soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí přispěl částkou 190 milionů a 49 milionů Kč poskytlo Ministerstvo zemědělství České republiky.

Siemens

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 − tři =