Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novinku, která od 1. července 2024 znamená výrazné zdražení poplatků za stavební povolení. Týká se to také povolení pro realizaci čističek odpadních vod. Pokud chcete ušetřit značnou sumu a plánujete domovní ČOV, je na čase se rozhoupat co nejdříve. Podrobnosti najdete v článku.
Od 1. července 2024 několikanásobně podraží stavební povolení. Týká se to všech staveb, jako jsou rodinné domky, chaty, garáže, studny nebo čističky odpadních vod. Pokud se někdo chystá stavět dům za několik milionů, náklady v podobě zdražení stavebního povolení nevypadají tak hrozivě. Pokud ale chcete realizovat menší projekt, jako je čistička odpadních vod, zdražení o 3 233 % působí až děsivě.
Je to bohužel tak, že nejhlouběji do peněženek sáhnou ti, kteří chtějí studnu nebo čističku odpadních vod. Zatímco nyní stojí vydání povolení 300 korun, nově budou zájemci platit 10 000 Kč. Podle některých je nepochopitelný nárůst, protože podobné zvýšení správních poplatků jsme v historii ještě nezaznamenali. Nicméně je to hotová věc, na kterou je třeba se připravit.
Společně se zásadní změnou stavebního zákona chystá Ministerstvo pro místní rozvoj i změnu zákona č. 634/ 2004 Sb. o správních poplatcích. Doposud se platily podle zákona z 90. let. Ministerstvo jako argumenty uvádí i významný nárůst administrativní náročnostiprováděných úkonů a inflaci.
To znamená, že další změnou při běhání na úřadech bude značné odlehčení peněženky. Správní poplatek při vyřízení povolení čistírny odpadních vod se zvedne ze 300 Kč (500 Kč při ohlášení) na 10 000 Kč.
Peníze na stromech nerostou. A pokud váháte nad realizací čističky odpadních vod, mohlo by být zdražení správního poplatku za stavební povolení tím rozhodujícím faktorem. Protože úspora 9 700 Kč je značná. Čas máte maximálně do 1. 7. 2024.
Kapacita nádrže na zbytkový kal vystačí až několik let, než je potřeba jej odstranit (jednou za 3 až 10 let). Platíte vlastně jen pár stovek ročně za elektrický pohon. Přečištěnou vodu navíc můžete dále bezpečně využít k zalévání nebo vypustit do přírody. S řešením STHM lze tak ušetřit až 55 % spotřeby elektrické energie oproti běžným systémům provzdušňování a nízkými stavebními náklady. Řešení nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a při správném používání není nutné ani pravidelně doplňovat enzymy a mikroorganismy.
Navíc si můžete ušetřit čas díky službám, jako je tvorba projektové dokumentace, povolení a dalších.