Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Hned 2. ledna Povodí Moravy zahájilo práce na odstraňování splavenin z hladiny Brněnské přehrady. Ty se do nádrže dostaly v době prosincových povodní. Celkové množství materiálu u hráze vodohospodáři odhadovali na 600 – 800 tun. Práce komplikovalo deštivé počasí následované prudkým poklesem teplot. I přesto se zaměstnancům Povodí Moravy podařilo během osmi dnů odklidit téměř 500 tun splavenin. 10. ledna začala hladina zamrzat a práce musely být zastaveny. Mráz, déšť a silný vítr znemožňovaly práce na odklizení splaveného materiálu celý měsíc. Vhodné podmínky pro pokračování v těžbě přišly až tento týden.
Pracovníci Povodí Moravy proto obnovili těžbu splavenin. Zbývající množství odhadují na 200 tun. Práce potrvají nejméně do konce příštího týdne. Spláví se drží u hráze vodní nádrže, odkud je pracovníci Povodí Moravy vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Po odtěžení spláví z hladiny vodní nádrže následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat.
Několik stovek tun odpadu (převážně kmeny, větve, odpadky, pet lahve) do přehrady přinesly zvýšené průtoky na přelomu roku, kdy se přítok do vodní nádrže přiblížil k 90 m³/s. Vodní nádrž povodňový průtok snížila na přibližně 55 m³/s. Společně s povodňovými průtoky přehrada zadržela také značné množství splavenin.
Hladina v nádrži byla před zimou snížena na tzv. zimní hladinu (224 m n. m.). Snížení hladiny probíhá jako preventivní protipovodňové opatření pro případné zachycení zimních či jarních povodní. Aktuálně je hladina stále snížená na kótu přibližně 227,1 m n. m, což jsou 2 metry pod maximální hladinou zásobního prostoru (229,08 m n. m.). Napouštění nádrže Povodí Moravy plánuje v závislosti na hydrologické situaci na březen.
Také po jarní povodni v dubnu 2023 překonalo množství odklizeného materiálu na vodní nádrži Brno 500 tun. V předchozích dvou letech se množství odklizených splavenin pohybovalo okolo jedné stovky tun. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.
Petr Chmelař