Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Nová veřejná přístaviště v Čelákovicích

Datum: 03.07.2023

celakovice-pristaviste

Ministr dopravy Martin Kupka zahájil s ředitelem Ředitelství vodních cest Lubomírem Fojtů a starostou Čelákovic Josefem Pátkem provoz dvou nových veřejných přístavišť. Jedná se o plovoucí molo pro přistávání osobní lodní dopravy a molo pro malá rekreační plavidla do délky 20 metrů. Čelákovice jsou prvním veřejným přístavištěm malých plavidel ve Středočeském kraji.

„Když se zahajuje stavba, vždy se těším na její dokončení. Jsem moc rád, že u čelákovických přístavišť jsem byl u obou těchto příležitostí. Uvedení takových užitečných staveb do provozu je pro mne velice milou záležitostí. Díky nim rozšiřujeme možnosti návštěvy okolí vodní cesty za pomoci čím dál hustší síti veřejných přístavišť. Těším se, že ještě letos v létě otevřeme obdobná přístaviště ve středních Čechách v Poděbradech a v Ústeckém kraji v Roudnici nad Labem a ve Štětí,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Ředitel ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů hodnotí umístění obou přístavišť v docházkové vzdálenosti od centra města je pro turisty zvlášť výhodné. „Dává jim to možnost poznat Čelákovice během krátké vycházky, nebo si naopak užít večerní pohodu, aniž je vyčerpá dlouhá výprava za hledáním restaurací či barů. U přístaviště pro malá plavidla mohou být lodě zdarma vyvázány po dobu 48 hodin a za poplatek mají možnost čerpat z odběrných sloupků elektřinu a vodu. Velký důraz jsme kladli na takové řešení, aby i vůdci malých plavidel, kteří nejsou profesionálové, u přístaviště bezpečně a pohodlně přistáli,“ říká Fojtů.

Investici Ředitelství vodních cest doplnila výstavba přívodního vodovodního řadu, který financovalo město a který kromě zásobování přístaviště pitnou vodou rozšířil stávající vodovodní síť v přilehlé lokalitě s možností připojení dalších objektů. Zprovoznění zásobování vodou je plánováno na podzim letošního roku.

„Těší nás, že se Čelákovice zařadily do seznamu veřejných přístavišť, kde je možné zdarma zakotvit. Město může návštěvníkům nabídnout řadu zajímavostí. Jmenujme například čelákovický Hrádek, kde sídlí Městské muzeum, nebo jednu z nejvýznamnějších českých funkcionalistických staveb, Volmanovu vilu. Ti, kteří chtějí poznat krásy labského údolí, si mohou projít dvacetikilometrovou naučnou stezku, která nabízí 24 zastavení,“ doplňuje starosta města Čelákovic Josef Pátek.

Nové přístaviště pro osobní lodní dopravu je umístěno u levého břehu v těsné blízkosti lávky pro pěší. Tvoří jej ocelové plovoucí molo o rozměrech 9 x 4 metry. Pro nástup a výstup cestujících z lodí slouží dvě výškové úrovně mola, které lépe vyhoví plavidlům s různou výstupní výškou. Můstek je také vybaven úvaznými prvky pro vyvázání plavidla do délky 84 metrů a lávkou na břeh délky 11 metrů pro bezbariérový přístup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

pět × dva =