Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Rusko spustilo kontroverzní projekt, první plovoucí jadernou elektrárnu na světě

Datum: 28.05.2018

4952311_-805x350

Rusko na začátku května vypustilo na vodu jadernou elektrárnu, o které vás minulý měsíc informoval portál www.volty.cz. Nese jméno ruského fyzikálního chemika Michaila Vasilijeviče Lomonosova. Ta na začátku zamířila do Murmansku, kde doplnila palivo. Konečnou stanicí je pravděpodobně nejsevernější ruské město Pevek v Čukotské autonomní oblasti, kde bude vyrábět energii. Využívána bude také pro těžbu ropy a zemního plynu.

Plovoucí jaderná elektrárna nemá vlastní pohon. Na místo určení musí být proto tažena. V severoruském Peveku nahradí jadernou elektrárnu Bilibino a uhelnou elektrárnu Chaunskaya. Projekt má řada odpůrců. Kritici poukazují na to, že umístění jaderného reaktoru na lodi, která bude vystavena těžkým povětrnostním podmínkám Arktidy, bude velkým problémem.

Podle výrobce elektrárny, společnosti Rosatom, plavidlo odolá všem přírodním katastrofám včetně vln tsunami. Odpůrci projektu tomuto tvrzení Rosatomu nevěří. V případě havárie je podle nich bezprostředně ohrožen arktický ekosystém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 × tři =