Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Plavební komora na Hněvkovické nádrži má nová dolní vrata

Datum: 24.03.2022

6dcd86fa-b3c4-418e-adea-e0042eaad89a Hnevkovice_1

Modernizace hráze Hněvkovické přehrady a její plavební komory, která začala v květnu 2020, dospěla do finální fáze. Firma Metrostav zde osadila nová sedmdesátitunová dolní vrata plavební komory. Práce mají být hotovy do konce června, proplavování komorou bude možné už od začátku května. Informoval o tom portál zdopravy.cz.

Otvor dolních vrat plavební komory byl zvětšen o 2,2 metru, již loni byla dokončena i úprava horních vrat, která jsou rovněž nyní větší. Záporník (zarážka) vrat byl snížen o několik metrů. Úpravy mají zvýšit bezpečnost přehrady a její schopnost ustát velkou vodu. Přestavbou procházejí i dvě pole bezpečnostního přelivu, vyměněny byly uzávěry včetně ovládání. Přehrada by měla následně být schopna ustát a bezpečně převést až desetitisíciletou vodu. Úpravy objednalo Povodí Vltavy, zakázka má hodnotu 250 milionů korun.

Vodní dílo Hněvkovice bylo vybudováno na řece Vltavě v letech 1980–2010 a primárně slouží jako zdroj technologické vody pro elektrárnu Temelín. Dále je využíváno k energetickým a rekreačním účelům, vodním sportům a sportovnímu rybolovu. Přehradu tvoří betonová tížná hráz, plavební komora a vodní elektrárna. Čerpací stanice užitkové vody pro jadernou elektrárnu Temelín je umístěná na levém břehu nedaleko hráze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

devět − 5 =