Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Rozsáhlý geotermální projekt SYNERGYS si v průběhu následujících pěti let vyžádá více než jednu miliardu korun. V roce 2027 má dojít ke zkušebnímu provozu. Manažer projektu Antonín Tym vysvětlil, že se řadu měsíců nepodařilo najít dodavatele prací. Počet vhodných firem, odborně i technologicky dostatečně vybavených, je totiž značně omezený.
„Díky projektu PUSH-IT bylo možné financovat první etapu, která zahrnuje dva průzkumné vrty, které poskytnou data pro návrh konstrukce, celkový počet a hloubku hlavních vrtů, které již budou sloužit pro ukládání a jímání tepla,“ upřesňuje Tym. Do výzkumných prací se zapojí také týmy z Německa, Nizozemí a Belgie.
Díky měření budou získány informace o vydatnosti podzemní vody a směru proudění, což je klíčové pro hloubku vrtů a jejich účinnost. „Podzemní voda totiž může úložiště ochlazovat. Je proto nutné použít pro daný horizont speciální izolaci. Na druhou stranu, pokud se část vrtů použije ke chlazení například v budovách, je proudění vody přínosem,“ říká k mezinárodní spolupráci Tomáš Fischer, ředitel centra RINGEN. Česká republika patří co do geotermální energie mezi nejméně rozvinuté evropské regiony, ačkoliv má s většinou států srovnatelný potenciál.