Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Protipovodňová opatření v Hradci Králové propojí města i obce

Datum: 20.10.2025

Hradec_kralove

Hradec Králové se chystá posílit protipovodňovou ochranu v oblasti Plotiště prostřednictvím nového memoranda o spolupráci. Dokument, který zahrnuje okolní obce, má za cíl nejen ochranu před povodněmi, ale také udržitelný rozvoj krajiny a zlepšení kvality života obyvatel. Plánuje se propojení měst a obcí pro pěší a cyklisty, což přispěje k lepší mobilitě a ochraně životního prostředí.

Vzhledem ke koordinaci zájmů město svolalo na začátku října na magistrát jednání první pracovní skupiny, kterého se kromě zpracovatele účastnili nejen zástupci města, ale také starostové a zástupci obcí, komisí místních samospráv, Povodí Labe, Ředitelství silnic a dálnic, Správy železnic, pozemkového úřadu, krajského úřadu nebo ochrany památek.

„Připravované memorandum mezi městem a dalšími subjekty má za cíl společně spolupracovat na návrhu a realizaci protipovodňových opatření, ale také na udržitelnosti a rozvoji životního prostředí a krajiny. Dále na kvalitě života obyvatel a udržitelnosti rozvoje města a obcí, urbanistické a architektonické kvalitě území, prostupnosti a mobilitě sídelní krajiny bez motorové dopravy. To znamená propojení města a obcí, ale také obcí s jinými obcemi navzájem, zejména pro pěší a cyklodopravu,“ řekl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí, urbanismu a územního plánování Adam Záruba.

Memorandum má řešit humanizaci dopravních koridorů a liniových staveb, adaptačních opatření, ochranu, zachování a obnovu kulturního dědictví nebo historických hodnot území. Schválení memoranda bude zastupitelům předloženo nejpozději v prosinci. Za výsledné návrhové řešení, předchozí analýzy aktuálního stavu a posouzení prostředí město zaplatí více než 1,6 milionu korun.

První návrhy chce město mít na začátku roku 2026. O rok později už má být dokument dokončen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

19 + 10 =