Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Opava patřila k nejzasaženějším městům, na které v polovině září udeřila ničivá povodeň. Město nyní poděkovalo za zahraniční pomoc. Opavu podpořili slovenský Liptovský Mikuláš, německý Bamberk nebo polská Ratiboř.
„Ze slovenského Liptovského Mikuláše byla zaslána finanční pomoc 10 000 eur a stejná částka dorazila z německého města Bamberk, kde přispěli i obyvatelé a studenti například prostřednictvím charitativního prodeje koláčů,“ uvedlo v tiskové zprávě město.
Šek převzal primátor Tomáš Navrátil spolu s náměstkem Schreierem od českých zástupců spolku Heimatkreisgemeinschaft Troppau e.V. Materiální pomoc přijela během prvních dnů povodní z Ratiboři.
„Velmi si vážíme solidarity a obětavosti našich partnerů. Jejich rychlá reakce a štědrá pomoc ukazují pevné vazby, které jsme společně během let vytvořili. Srdečně děkujeme za každou pomocnou ruku a všechny projevy podpory,“ zdůraznila Opava.
Opavu a města dál proti proudu řeky Opavy by přitom měla chránit připravovaná nádrž Nové Heřminovy. „V současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy. Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území, což je vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv,“ uvedlo v prohlášení Povodí Odry.
Podle vodohospodářů by měl stát jednoznačněji prosazovat významná infrastrukturní technická opatření, především vodní díla budovaná ve veřejném zájmu obyvatel v povodích ohrožených povodněmi.
Místo toho podle podniku probíhají pouze diskuze se zájmovými subjekty o prokazování efektivnosti technických řešení pro dosažení očekávaných snížení dopadů povodní, které ohrožené obyvatelstvo očekává. Efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou naprosto zřejmé a jasně předvídatelné, řekl státní podnik.
Jako příklad využití přehrad v praxi v moravskoslezském regionu nabízí vodohospodáři beskydské nádrže, které ochránily před velkou vodou desítky tisíc obyvatel od Frýdlantu, přes Frýdek-Místek až po Ostravu.