Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Odpady z čištění vod nebo ze zemědělství se mohou stát domácím zdrojem pro výrobu energie a náhradu zemního plynu, ministerstvo životního prostředí proto podpořilo sedm velkých projektů výroby bioplynu a biometanu.
Například v areálu Čistírny odpadních vod Litovel vznikne nová bioplynová stanice, díky které bude možné využívat jak čistírenské kaly, tak i další biologicky rozložitelné odpady například od místních potravinářských závodů. Ministerstvo uvádí, že zařízení by mělo zpracovávat zhruba 7 000 tun odpadů za rok a vyrábět bioplyn o výhřevnosti téměř 5 000 MWh za rok. Pro představu je to více než 500 domácností, které doma topí kotlem na zemní plyn.
Ve zprávě ministerstva dále stojí, že nově vyrobená energie pokryje spotřebu samotné čistírny a celého areálu. Do budoucna by se měl navíc celý areál napojit na centrální zásobování teplem a lokální distribuční soustavu pro přenos elektřiny. Příspěvek z Operačního programu Životní prostředí v tomto případě dosáhne výše 33 milionů a pokryje přibližně 45 % uznatelných nákladů.
Podporu získala i modernizace bioplynové stanice Všebořice, další rozvoj provozu na zpracování biologicky rozložitelného komunálního odpadu v Šumperku, úprava bioplynové stanice Hroby, vybudování energetického centra Pekárny Srnín nebo rozvoj výroby tepla v bioplynové stanici v Jílovém u Držkova.
„Bioplyn i biometan pomáhají v potřebném odchodu od uhlí a také umožňují lepší využívání domácích zdrojů energie, což zvyšuje i nezávislost a energetickou bezpečnost České republiky. Odpad je možné dál využít a z kalů z čistíren odpadních vod nebo z biologického odpadu vznikne díky těmto stanicím nová energie,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).