Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Bezpečnější dodávky pitné vody v jižních Čechách

Datum: 10.10.2024

Těšovice-Foto-1
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) s podporou Jihočeského kraje uvádí do provozu záložní zdroje energie na čerpacích stanicích, díky kterým budou dodávky pitné vody v krizových situacích bezpečnější.

Čerpací stanice JVS v Drhovli, Těšovicích a v Hosíně mohou během podzimu předávat pitnou vodu i při náhlém výpadku elektřiny. V provozu je totiž udrží dieselagregáty. Zbylé čerpací stanice Hlavatce a Bukovec budou agregáty vybaveny během příštího roku. „Bez této veřejné podpory by nákladný projekt, posilující bezpečnost dodávek pitné vody, bezesporu zatížil cenu vody předané, kterou od nás přebírají jihočeská města a obce,“ říká předseda představenstva JVS Antonín Princ.

Jistota během blackoutu

Hejtman kraje Martin Kuba ubezpečuje, že klíčové čerpací stanice dodají vodu do jednotlivých regionů i v případě blackoutu. „Ve všech krizových cvičeních se totiž ukázalo, že pokud by nastal dlouhodobější blackout, tak by voda přestala postupně téct. A zajistit náhradní zásobení, zejména vody pro hygienické potřeby v hustě obydlených aglomeracích, by byl obrovský problém,“ vysvětluje Kuba.

Podle Prince by ještě větší problémy nastaly ve chvíli, kdy by bylo třeba po delším výpadku energie znovu celý systém uvést do provozu. „Postupné napouštění vyprázdněných řadů, najetí všech čerpacích stanic a vodojemů by trvalo týdny kvůli postupnému odvzdušnění, odkalení, desinfekci řadů a kontrolním rozborům kvality. Žádné mobilní úpravny vody nebo cisterny soustavu nenahradí,“ říká Princ.

Dva silné dieselagregáty už JVS instaloval na úpravně vody Plav před čtrnácti lety. Ty při výpadku elektřiny udrží v provozu dva a půl dne a pitnou vodu dopraví do pěti klíčových čerpacích stanic. Vodárenská soustava jižní Čechy, která měří 556 kilometrů a zásobuje 400 tisíc obyvatel, patří v Česku k nejrozsáhlejším.

JVS proinvestuje čtvrt miliardy

Jihočeský vodárenský svaz letos na obnovu a rozvoj vodárenské soustavy uvolní necelou čtvrt miliardu, z toho přibližně 200 milionů připadne na investice, více než 26 milionů na opravy a pět milionů půjde do provozního majetku. Celkem jde o několik desítek akcí po celém kraji. Svaz vlastní a provozuje jednu z největších vodárenských soustav v zemi a udržovat ji stále v dobrém technickém stavu podle Prince něco stojí. Pro záruku bezpečných dodávek velmi kvalitní pitné vody jsou tyto investice nezbytné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − 1 =