Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Pražské vodovody a kanalizace otevřou 21. a 22. září brány Muzea pražského vodárenství v Podolské vodárně. Podle mluvčího Tomáše Mrázka mohou zájemci dorazit mezi 10 a 17 hodinou. Vstup je zdarma bez předchozí registrace. Na nádvoří vodárny pak budou instalovány informační panely s putovní výstavou Skrytá místa pražského vodárenství. Akce je součást pražského festivalu „Poznej Vltavu“, který proběhne v neděli 22. září.
Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.
Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.
Festival Poznej Vltavu nabídne netradiční zážitky. Od Podolské vodárny až po Starou čistírnu odpadních vod v Bubenči proběhnou prohlídky, umělecké intervence, workshopy a speciální program pro děti. Až na výjimky budou aktivity pro veřejnost zdarma.
Pro Prahu jde vůbec o první akci tohoto druhu. Město chce ukázat řeku v co nejširších souvislostech – od její důležité role v infrastruktuře města přes environmentální aspekty až po její vlivy na oblast kultury nebo sportu.
Ústředním tématem je vzdělávání a ochrana Vltavy. „Řeka je život, pro město i jeho obyvatele. A pro Prahu je to Vltava. Je jen na nás, jak si s ní poradíme. Může být životadárná, ale také nebezpečná. Na nás, na současném vedení hlavního města je, abychom tuto druhou variantu eliminovali,“ uvádí primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.
Zpřístupní se také prostory, kam se návštěvník běžně nedostane, jako ještě donedávna skrytý systém zásobovacích tunelů historické budovy Národního divadla vedoucí od zlaté kapličky k Vltavě nebo historicky cenná budova Staré čistírny odpadních vod v Bubenči.
„Podobné eventy jsou v Evropě běžné a my bychom z festivalu rádi vytvořili tradici, akci, na niž se budou těšit dospívající, rodiny s dětmi i senioři a kde si každý z Pražanů najde to své – něco zažije, pobaví se a zároveň se i něco dozví,“ doplňuje náměstkyně primátora pro životní prostředí, klimatický plán a volnočasové aktivity Jana Komrsková.