Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Ultrazvukový potápěč a chytrý akustický míček v potrubí Ostravského oblastního vodovodu

Datum: 06.08.2024

SmVaK - Xylem - Pipediver (5)

Potrubní potápěč (PipeDiver) měřící tloušťku stěn ocelového vodovodního potrubí prostřednictvím ultrazvukové technologie a provádějící inspekci technického stavu vodárenské infrastruktury. Chytrý míček (SmartBall) monitorující díky unikátnímu akustickému senzoru úniky a vzduchové kapsy v potrubí, aby eliminoval hrozby závažných havárií při zajištění spolehlivých dodávek pitné vody.

Tyto dvě světově unikátní technologie globální společnosti Xylem se sídlem v USA a celosvětovou působností pilotně prověřovaly na konci července úseky vodovodních přivaděčů Ostravského oblastního vodovodu v Beskydech.

„PipeDiver je volně plovoucí inspekční přístroj, který měří tloušťku stěn kovových vodovodních potrubí pomocí ultrazvukové technologie s vysokým rozlišením. Měří tloušťku stěny, posuzuje vystýlku a ovalitu (odchylku od kruhovitosti). Platforma prochází většinou ventilů, ostrých ohybů a odboček a je zaváděna přes stávající přípojky, což z ní činí flexibilní a snadno použitelný nástroj,“ popisuje společnost Xylem.
Nástroj se skládá z několika částí, včetně senzorového modulu, palubního modulu pro sběr a ukládání dat a bateriových modulů pro napájení palubní elektroniky a sledovacích zařízení nástroje během inspekce. Modul snímače je vybaven soustavou ultrazvukových senzorů, které generují impulsy, jež procházejí stěnou potrubí a na základě odraženého signálu porovnávají rozdíly v tloušťce stěny potrubí. Po inspekci se zaznamenaná data zpracují do vizualizované podoby, ze které lze lokalizovat rozsah úbytků stěn potrubí.

„Netěsnosti potrubí se vyskytují u všech materiálů potrubí a často jsou příčinou závažných havárií. Netěsnost uvnitř potrubí vytváří specifický akustický signál. Ten vzniká, když natlakovaná voda uvnitř potrubí unikne do prostřední s tlakem výrazně nižším, než je v potrubí. Nástroj SmartBall prochází potrubím, nepřetržitě zaznamenává akustické projevy, a tato data jsou později vyhodnocena jako možné úniky vody,“ vysvětluje Xylem principy fungování druhého z použitých nástrojů.

Systém detekce úniku nástroje SmartBall se skládá z vnitřního jádra z hliníkové slitiny, které obsahuje akustický senzor a další elektroniku. Hliníkové jádro je zapouzdřeno uvnitř pěnové koule, která umožňuje optimální pohyb v proudící vodě a tlumí okolní hluk. Nástroj SmartBall se vloží do proudící vody v potrubí a v průběhu průchodu pořizuje nepřetržitý akustický záznam. Tato data se později vyhodnocují za účelem zjištění přítomnosti a polohy případných úniků.

„Pro diagnostiku v páteřním systému pro výrobu a distribuci pitné vody v Moravskoslezském kraji – Ostravském oblastním vodovodu – byly vybrány dva úseku na Frýdecko-Místecku a podhůří Beskyd. Jednalo se o ocelové potrubní přivaděče s průměrem 500 milimetrů v délce 893 metrů a 600 milimetrů a délkou 1 390 metrů. V případě obou úseků proběhla ultrazvuková inspekce nástrojem PipeDiver za účelem zjištění úbytku síly stěn ocelových potrubí a lokalizace a identifikace akustických anomálií odpovídajících netěsnostem v potrubí nástrojem SmartBall,“ popisuje technický ředitel SmVaK Ostrava Martin Veselý.

Prvotní analýza po aplikaci nástroje SmartBall je k dispozici do dvaceti čtyř hodin od provedení inspekce, kompletní zpráva o výsledcích pak do dvou měsíců. Prvotní zhodnocení nálezů v případě technologie PipeDiver je k dispozici do týdne od inspekce, finální report do tří měsíců od realizace.

V případě úseku Nové Dvory – Dobrá byly technologie zavedeny do vodovodního systému provedením výkopu u vzduchového ventilu a obvyklou metodou pro zahájení inspekce oběma technologiemi, kdy musel být do odhaleného potrubí instalován nově navařený přístup o průměru 400 milimetrů. K zavedení SmartBallu do tlakového systému byl použit zaváděcí mechanismus. Na povrch se nástroje dostaly z prostoru redukční šachty.
V případě druhého úseku inspekce začala v armaturní šachtě u řeky Morávky v Raškovicích, ukončena byla na Úpravně vody Vyšní Lhoty.

„Každý rok alokujeme do obnovy vodárenské infrastruktury více než miliardu korun. Jako odpovědní správci majetku musíme logicky upřednostňovat ta místa v systému, která to s ohledem na svůj stav nejvíce vyžadují. Obvykle se v českém vodárenství používají již několik desítek let standardní metody a vzorce zohledňující stáří potrubí, použitý materiál, prostředí, v němž se trasa nachází, a provádějí se sondy ve vytipovaných místech. My jsme se rozhodli jako prozatím pouze několik společností u nás použít také tuto inovativní a světově unikátní metodu, abychom mohli připravované investiční akce precizně plánovat dle potřeby daného úseku vodovodní sítě. Komplexní výsledky pilotního projektu v našem prostředí zohledníme v  dalším investičním plánu a také v přístupu k tomu, jak komplexně posuzovat stav jednotlivých prvků naší infrastruktury z hlediska investičních potřeb,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Marek Síbrt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

tři × 3 =