Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Ministerstvo životního prostředí s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory.
CHKO má za cíl zajistit ucelenou ochranu unikátních přírodních a krajinných hodnot regionu. S rozlohou 1200 km2 bude největší CHKO v České republice. „Krušné hory jsou mimořádným fenoménem. Svou velikostí, historií, a hlavně výjimečnou přírodou. A tu je potřeba chránit. Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v ČR, které není plošně chráněno, což by se nyní mělo změnit. Je zde zčásti evropská ochrana, ta celoplošná státní dosud chyběla. CHKO Krušné hory by měla být se svou rozlohou přes dva kraje největší v České republice,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Oblast je několik let vytipována jako území, jejíž příroda a krajina by si vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí zasloužily. CHKO bude chránit zejména zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť, přírodě blízkých lesů na svazích hor a mozaikou lesů, luk a pastvin a zástavby na náhorní plošinách. CHKO by se měla táhnout od obce Kraslice na západě až po obec Petrovice u Ústí nad Labem na východě.
„Víme, že místní obyvatelé mají Krušné hory rádi, záleží jim na tom, jak budou vypadat v budoucnu. Právě proto se snažíme domluvit na přístupu, který zajistí trvale udržitelné využívání hor pro lidi, kteří tady žijí, kteří je navštěvují a kteří v nich hospodaří,“ upřesňuje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc. Nyní budou mít obce, kraje a vlastníci nemovitostí 90denní lhůtu pro podávání námitek, které by měly být zpracovány do konce roku 2025.
Foto: Vodní Nádrž Přísečnice Chomutovsku (novinky.cz)