Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

S monitoringem vodních rostlin pomohl v Plzni dron

Datum: 04.07.2024

Monitoring_vodnich_rostlin-Plzen

„Jsme příznivci moderních technologií, které jsme v Seneckém rybníce využili poprvé. Výsledky průzkumu jsou pro nás důležité hlavně pro správné nastavení managementu rybí obsádky,“ říká Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy Veřejného Statku Města Plzně (SVSMP).

Městu letos s celoročním monitoringem vodních rostlin v Seneckém rybníce pomohl tým Drony SIT. Díky malé ponorce zkoumal výskyt a druhové složení vodní vegetace. Pro město to jsou klíčové faktory pro zajištění dobré kvality vody vhodné ke koupání. V budoucnu by Plzeň chtěla technologii využít pro průzkum dalších rybníků Bolevecké rybniční soustavy.

„Úzká spolupráce kolegů ze Správy veřejného statku města Plzně s Drony SIT začala na jaře při kontrole výpusti Velkého boleveckého rybníka pomocí podvodního dronu. Nasazení moderní techniky je v takových případech rychlejší a velmi přesné. Řadu let se Plzeň profiluje jako smart city a nabízí svým obyvatelům chytrá řešení pro ulehčení jejich žití. Chytře ale chceme spravovat i městský majetek, a proto jsme provedli letošní průzkum vodních rostlin v Senečáku také ponorkou. Ze záběrů navíc zjistíme i přesnou polohu porostů dna a hloubku, ve které se ponorka pohybovala,“ vysvětluje Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Pro město je důležitá kvalita vody v boleveckých rybnících, které patří k vyhledávaným cílům jak obyvatel, tak turistů. „Jejich stav je pravidelně monitorován, a to i pod vodou. S použitím podvodních dronů zjistíme nejen druhovou skladbu vegetace pod hladinou, ale i jejich množství, a to přímo ze břehu. Teď jsme si metodu ověřili v teplé vodě. Spolupráce s Drony SIT bude ale neocenitelná hlavně v době, kdy je voda studená. Naši experti, kteří rostliny v rybnících sledují, se nebudou muset brodit s technikou v rybníce, ale vše budou jen sledovat na záběrech z kamery podvodního dronu,“ říká náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Plzeň vyžila dron v případě Seneckého rybníka vůbec poprvé. „Výsledky průzkumu jsou pro nás důležité hlavně pro správné nastavení managementu rybí obsádky. Průběžně provádíme i kontrolní odlovy, protože potřebujeme najít rovnováhu mezi velikostí ryb a množstvím rostlin pod hladinou. Všechny tyto informace nám pak umožní dobře nastavit parametry pro dobrou vodu v tomto rekreačním rybníce,“ doplňuje Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství SVSMP.

K podvodní misi použili dronaři ponorku BlueROV2, která disponuje šesti motory, dva z nich kompenzují výšku, čtyři zajišťují rotaci a pohyb. Maximální vzdálenost, kam se s ní může plout, je limitována délkou komunikačního kabelu, a ta je 100 metrů. Nejtěžším úkolem pilota bylo obkroužit rostliny tak, aby se vegetace nedostala do motorů.

 

Zdroj: plzen.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 − 1 =