Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

ExportMag: Čeští vodohospodáři se představili v Chile

Datum: 18.06.2024

cesi-v-chile

Firmy sdružené v exportní alianci Czech Water Alliance navštívily jihoamerické Chile. Sever země totiž patří k nejsušším regionům světa, střed a jih je zase rájem rybích farem. Češi v Latinské Americe nabídli řešení od mikrofiltrace po koncentrátory kyslíku. V Chile s rozlohou přes 750 000 kilometrů čtverečních žije jen 19 milionů obyvatel.

99 procent chilské populace má přístup k pitné vodě, nicméně je poměrně drahá a vláda hledá způsoby, jak spotřebu snižovat. Českým exportérům zde nahrává skutečnost, že jde o nejvyspělejší a nejbohatší zemi Latinské Ameriky. Ve srovnání s ostatními regiony je i relativně bezpečná. Na jihu Ameriky je obrovský zájem o chytrá vodohospodářská řešení v zemědělství nebo rybích farmách. Czech Water Alliance (CWA) sdružuje dvacet českých firem z vodohospodářského odvětví.

Češi se mohou podílet na rozvoji vodohospodářské infrastruktury

Členem aliance je například havlíčkobrodská firma Gryf HB, která se specializuje na dodávky integrovaného systému pro řízení rybích farem. V Chile už působí devět let. Šéf Michal Janeček si pochvaluje synergii s dalšími českými společnostmi v alianci. Na české firmy čekají příležitosti také v rozvoji vodohospodářské infrastruktury Chile. Projekty nicméně částečně komplikuje atypický nudlovitý tvar země, jejíž délka od severu na jih dosahuje 4300 kilometrů. Chile má v současnosti k dispozice 280 čističek odpadních vod, které provozuje více než 30 firem.

Nedostatkem vody ohrožena i pětimilionová metropole

V odlehlejších regionech země je výzvou distribuce pitné vody. „Zatímco těžební společnosti v posledních letech hojně investují do závodů na odsolování mořské vody a daří se jim tak zvyšovat svoji nezávislost, zemědělství se snaží jít cestou snižování spotřeby. Zemědělství je se 72 procenty objemu stále největším spotřebitelem pitné vody ze všech odvětví. Kvůli své náročnosti na dostatek vláhy je často kritizováno zejména pěstování avokáda, v ohrožení jsou však také další plodiny,“ doplňuje Jiří Jílek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade Chile. Ve velmi suché oblasti se nachází také metropole Santiago de Chile, kde žije 40 procent obyvatelstva země.

Zdroj: exportmag.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − osmnáct =