Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Den otevřených dveří ČOV Boskovice

Datum: 14.06.2024

cov-boskovice

Vodárenská akciová společnost (VAS) v rámci „Dne otevřených dveří“ umožňuje prohlédnout vodohospodářské objekty, které jsou běžně pro veřejnost uzavřeny.

21. června bude proto zpřístupněna čistírna odpadních vod (ČOV) Boskovice, která v uplynulých letech prošla rozsáhlou opravou za 140 milionů korun. ČOV bude pro veřejnost přístupná v čase od 9.00 hodin do 16.00 hodin s tím, že prohlídky budou začínat vždy v každou celou hodinu. Cílem rekonstrukce, která skončila loni v létě, bylo zvýšení kapacity přibližně o 50 %, tedy z 13 000 ekvivalentních obyvatel na plánovaných 20 000. Moderní technologie přinesou úspory elektrické energie, jejíž cena narostla v souvislosti s energetickou krizí.

Kvůli zvýšení kapacity čistírny odpadních vod byla vybudována nová aktivační a dosazovací nádrž. Nyní má čistírna odpadních vod tři aktivační a tři dosazovací nádrže. Ve všech jsou osazeny nové technologie pro zajištění biologického čištění splaškových vod dle úředně stanovených limitů. Kromě aktivačních nádrží byly postaveny ještě další objekty, k nimž patří svozový objekt, deponie kalu a písku, měrný Parshallův žlab pro měření odlehčených vod z dešťových zdrží, dávkování síranu, rozdělovací objekty pro aktivační a dosazovací nádrže, potrubní rozvody a elektrotechnologická část včetně řídícího a přenosů na centrální dispečink.

Součástí byla také rekonstrukce stávajících objektů dmýchárny, česlovny, kalového hospodářství a terénní úpravy s oplocením. Čistírna nyní disponuje modernějším typem dmychadel pro dodávky stlačeného vzduchu do aktivačních nádrží. Podle vodařů bylo klíčové, že se s výstavbou začalo vlivem růstu cen včas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 × 4 =