Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Ošetření lipové aleje ve Veselí nad Moravou zlepší zdravotní stav stromů a zajistí bezpečnost

Datum: 28.05.2024

2024-05-23-lipova alej VnM1 (1)

Arboristé provedou odborné ošetření stromů na levém břehu řeky Moravy ve Veselí nad Moravou. Odborná prohlídka shledala přibližně u poloviny stromů výrazně zhoršený zdravotní stav. S ohledem na narušenou stabilitu je nutné provést zákrok dříve, než stromy začnou ohrožovat plavbu na říčním úseku Baťova kanálu či bezpečný pohyb po levobřežní stezce. Odborný zásah proběhne během června.

Lipová alej na levém břehu řeky Moravy ve Veselí nad Moravou (od ulice Rybáře po odstavené rameno) projde zdravotním ošetřením. Letos v březnu došlo u jednoho ze stromů k rozlomení koruny a následná zdravotní prohlídka arboristou odhalila zhoršení zdravotního stavu a stability u přibližně poloviny stromů.

Podrobná kontrola znalcem v oboru ochrana přírody se zaměřením na dendrologii a fytopatologii zjistila, že bude potřeba ošetřit šestnáct stromů v lipové aleji ve Veselí nad Moravou. Prohlídka odhalila různé defekty a nežádoucí dutiny v kmenech i korunách stromů. Pouhým okem byla viditelná také přítomnost plodnic dřevokazných hub,“ vysvětluje ekolog závodu Střední Morava Michal Máčalík z Povodí Moravy.

Šestnáct líp se proto v průběhu června dočká neodkladného zdravotního ošetření. To bude spočívat v ořezání části větví, které zlepší zdravotní stav stromů i jejich statické poměry. Cíl ošetření je zachovat lípy, prodloužit jejich setrvání na stanovišti a především zajistit jejich bezpečnost pro návštěvníky Baťova kanálu a majitele okolních nemovitostí.

Každý z třiceti šesti stromů v aleji má zpracované zdravotní posouzení, v rámci něhož se povolaný odborník věnoval vitalitě, stabilitě, zdravotnímu stavu a způsobu ošetření. Zdravotní průzkum se zaměřil také na zjištění výskytu živočichů, kteří využívají dutiny stromů jako útočiště. Proto lípy, které jsou takovými živočichy využívány, budou ponechány bez zásahu až do doby vhodné pro plánované ošetření dřevin.

Ošetření všech stromů bude provádět certifikovaný arborista od počátku června až do konce měsíce. Odborné posouzení kromě samotného způsobu ošetření stanovilo také následnou péči, monitoring stromů a vyhodnocení dalšího vývoje stromů v lipové aleji. V průběhu ošetření stromů bude z důvodu bezpečnosti omezen pohyb pod jednotlivými stromy, plavba po Baťově kanálu z důvodu prací omezována nebude.

Petr Chmelař

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 4 =