Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Nošovické rybníčky slaví 20 let. Celkem už vyčistily 451 velkých bazénů vody

Datum: 29.09.2022

Foto_Pivovar Radegast_Nošovické rybníčky_1

Pivovar Radegast čistí přírodním způsobem dešťovou vodu odcházející z pivovaru již 20 let. Za tu dobu se podařilo vyčistit celkem 902 000 m3 vody. Tento unikátní systém navíc zvýšil rozmanitost biotopů v nivě řeky Morávky a pomohl k návratu původní fauny a flóry do této oblasti.

Vodohospodářský a ekologický projekt vybudoval Pivovar Radegast v Nošovicích před 20 lety ve spolupráci s ochránci přírody. „Díky rybníčkům čistíme dešťovou vodu netradičním a přírodě šetrným způsobem. Povedlo se nám také celou tuto oblast nivy řeky Morávky revitalizovat,“ uvádí Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast, a dodává: „Od začátku se o celý systém a rybníčky starají zaměstnanci pivovaru, kteří provádějí každodenní nezbytnou údržbu, ale přitom se snaží do systému co nejméně zasahovat.“

Unikátní systém biologického dočištění dešťových vod odváděných z areálu pivovaru a s tím související soustava rybníčků u řeky Morávky čistí vodu přírodním způsobem a zároveň zvyšuje rozmanitost biotopů v nivě řeky. K samotnému procesu čištění dochází při průtoku dešťové vody rybníčky.

Každý rok Pivovar Radegast vyčistí přibližně 22 velkých padesátimetrových bazénů dešťové vody. Jen v roce 2021 prošlo celým systémem přes 62 000 m3 vody. „Do lokality jsme navrátili původní dřeviny a živočichy. Například jsme tady vysadili asi 300 kusů dřevin, které tady původně rostly a patřily. Mezi místní obyvatele se postupně zařadily užovky, mloci nebo ondatry,“ doplňuje Jiří Toman, vodohospodář a projektový specialista Pivovaru Radegast.

Pivovar Radegast je dlouhodobě aktivní v oblasti šetrného hospodaření s vodou a podpoře projektů zaměřených na péči o vodní zdroje i na zadržování vody v krajině.

Zajímavé údaje:

  • Jaké množství zeminy bylo třeba vybagrovat? 2 500 tun
  • Jaký je objem vyčištěné vody za 20 let? 902 000 m3 (451 velkých 50m bazénů vody)
  • Jaká je plocha celého areálu s rybníčky? 19 000 m2 (skoro 3 fotbalová hřiště)
  • Jaká je plocha soustavy rybníčků? 1 944 m2 (1/3 fotbalového hřiště)
  • Kolik soustava rybníčků pojme vody? 1 903 m3 (skoro 1 velký 50m bazén vody)

Ing. Lukáš Klapil

Jeden komentář k “Nošovické rybníčky slaví 20 let. Celkem už vyčistily 451 velkých bazénů vody

  1. Roman napsal:

    Já se kolem Nošovických rybníčků moc rád dlouhá léta procházel, v mládí jsem tam dokonce chodil běhat dlouhé vzdálenosti se zátěžovou vestou, ale to už je dnes pryč 🙁 Bohužel mne trápí bolesti v koleni a až v nedávné době jsem narazil na řešení, které mi skutečně ulevilo. Jedná se o princip magnetoterapie (více zde: https://www.biomag.cz/princip-magnetoterapie/ ), který bych tedy z vlastní zkušenosti všem vřele doporučil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

dvacet + 15 =