Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Exkurze Úpravny vody Ostrava Nová Ves dočasně končí

Datum: 15.09.2022

nova-ves

Od letošního září do září 2025 probíhá rekonstrukce budov a technologického zařízení sedimentačních nádrží úpravny vody. Z tohoto důvodu nebude možnost organizovat prohlídky technologického procesu Úpravny vody Ostrava-Nová Ves. Prohlídek Expozice ostravského vodárenství, Babylon, se omezení prozatím netýká.

Vodárna byla uvedena do provozu roku 1908 v místech dnešní křižovatky ulic 28. října a Plzeňská. Jímání vody probíhalo v okolí ale již dříve – první zmínky jsou zaznamenány okolo roku 1885. Vzhledem ke vzrůstajícím nárokům na množství a kvalitu pitné vody již původní systém jímání a původní vodárna naprosto nevyhovovala. Autorem nového technického řešení stávající vodárny byl Ulrich Huber z Liberce, který využil své znalosti z analogie a zkušeností z budování obdobných úpraven v zahraničí. Architektonický projekt vypracoval František Fiala, který budovy vodárny navrhnul v kombinaci režného a hrázděného zdiva.

Úpravna vody Ostrava-Nová Ves je dodnes největší a nejvýznamnější úpravnou vody na území města Ostravy. Její kapacita činí 200 l/s, což pro představu znamená naplnění běžné vany za jednu sekundu. Pro zásobování Ostravy je existence úpravny důležitou strategickou rezervou. Pitná voda vyrobená na úpravně pochází z podzemních zdrojů a je přirozeně bohatá na minerály.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtyři + 2 =