Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

K Chřibské Kamenici

Datum: 17.07.2022

Chribska

Vodní nádrž Chřibská byla vybudována na horním toku Chřibské Kamenice v Lužických horách již v letech 1912 – 1924. Její účel spočíval především v protipovodňové ochraně, později sloužila také rekreaci. Od roku 1977 je vodní dílo používáno jako zdroj surové vody pro pod ní vybudovanou úpravnu vody, která zásobuje zhruba 40 tisíc obyvatel v regionu. Nádrž má hloubku až dvacet metrů a zásobní prostor přesahující jeden milion kubíků vody.

Úpravna vody byla postavena po etapách v 60. – 80. letech minulého století. Kromě nádrže slouží jako zdroj pro výrobu pitné vody také několik lokálních podzemních zdrojů. V uplynulých letech byla úpravna vody významně modernizována a dokáže tak upravit pitnou vodu i v případě horší kvality vody surové.

Přístup k hladině je z tohoto důvodu zakázán a výhled na vodní plochu – byť značně omezený umožňuje vyhlídka na pravé straně hráze. Chřibská Kamenice, která zde má formu spíše většího potoka směřuje na severozápad k Horní Chřibské, kde protéká areál bývalých skláren, a Chřibské, kde prochází centrem města a kolem řady památek lidové architektury lužických hor. Ty často pocházejí až z 18. století.

Chřibské sklárny začaly fungovat údajně již v roce 1414 a byly nejstarším provozem svého druhu v Evropě. Z ekonomických důvodů ukončily svou činnost stejně jako řada obdobně zaměřených provozů v regionu v roce 2007. Areál působí smutně a zanedbaně, byť v některých jeho částech je vyvíjena podnikatelská aktivita.

Poté, kdy řeka opustí centrum Chřibské, protéká kolem několika průmyslových areálů, které jsou nadále aktivní.  Zregulovaná řeka a nad ní stojící roubené a hrázděné stavby lidové architektura používané v současnosti především k rekreačním účelům vytváří působivou atmosféru.

Pod Dolní Chřibskou u skalní vyhlídky a skalní výklenkové kaple opouští řeka Lužické hory a směřuje dále do Národní parku České Švýcarsko, kde krajina a v důsledku toho také vodní tok mění svůj charakter.
Délka toku je necelých dvacet dva kilometrů a za Všemily se řeka vlévá do Kamenice směřující národním parkem na severozápad k Hřensku, kde se vlévá do Labe.

Foto: Marek Síbrt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

tři × 2 =