Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
Společnost SmVaK Ostrava alokovala 40 milionů do sanace dvou vodojemů, Puntík a Salaš, které jsou zásadní pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou ze systému Ostravského oblastního vodovodu. Informoval o tom mluvčí Marek Síbrt.
„Nový Jičín je zásobován pitnou vodou z Ostravského oblastního vodovodu. Voda z Úpravny Nová Ves zdrojově pochází z údolní nádrže Šance a je přivedena gravitačně do vodojemů Skalky, odkud je čerpána do vodojemu Salaš. Z něho je zásobován Šenov, Kunín, část nejvýše položené zástavby Nového Jičína (například také nemocnice) s následným přivedením vody do zásobovacího systému obcí Starý Jičín, Jičina a Janovice. Druhým zdrojem pitné vody je přivaděč Podhradí – Děrné – Střítež, kde zdrojově voda pochází z nádrže Kružberk. Vodojemy Puntík a Salaš, které jsou zásadní pro zásobování města pitnou vodou, aktuálně procházejí významnou modernizací, aby jejich stavební stav a technologická úroveň odpovídaly parametrům moderních vodárenských objektů,“ vysvětlil Síbrt.
Vodojem Salaš má dvě komory o objemu 1500 kubíků vody pro každou z nich a ke komplexní sanaci společnost přistupuje s ohledem na nevyhovující stavebně-technický stav objektu.
„Provedli jsme ve spolupráci s Fakultou stavební VŠB-TU Ostrava podrobnou diagnostiku železobetonové konstrukce akumulačních nádrží a s ohledem na výsledky byla navržena celková sanace objektu,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.
Díky akci za více než 24 milionů dojde například výměně stávající elektroinstalace v podobě nového rozvaděče a kabelových tras nebo telemetrie. Dále bude nové trubní nerezové vystrojení vodojemu nebo střešní souvrství nad akumulačními komorami včetně obnovy násypů a zajištění svahu gabionovou stěnou. Opravena bude také hydroizolace armaturní komory a provedeno bude zateplení fasády, která získá nové zámečnické a klempířské prvky. Vodaři zde také zajistí novou zpevněnou plochu a příjezdovou komunikaci pro snazší příjezd provozních vozidel a jednodušší přístup k vodojemu.
„Sanací projde také vodojem Puntík, který zásobuje Nový Jičín taktéž vodou z Úpravny vody Nová Ves. Tento zemní vodojem má kapacitu 2500 kubíků vody a s ohledem na doporučení na základě provedené podrobné diagnostiky železobetonové konstrukce akumulační nádrže i armaturní komory jsme se rozhodli řešit stávající stav komplexní modernizací,“ řekl Koníř.
Opravena například bude hydroizolace armaturní komory, okapový chodník a odvodňovací skluzy včetně doplnění drenáží okolo objektu, vyměněny budou vstupní dveře a luxfery za okna menšího rozměru s mřížemi. Komplexní sanací projdou i armaturní a akumulační komora. Celkové náklady přesáhnou 16 milionů korun. Podle Síbrta budou obě stavby koordinovány tak, aby bylo zajištěno spolehlivé a bezproblémové zásobování odběratelů kvalitní pitnou vodou. Dokončeny by měly být ještě na konci roku 2022.
Více než 110 milionů korun bude letos směřovat do výroby a distribuce pitné vody, 51 milionů do kanalizací a čistíren. Komplexní modernizace čeká úpravnu vody v Odrách, která začne nově dodávat pitnou vodu obyvatelům města. Řada významných staveb proběhne v Kopřivnici a její okrajové části Mniší. 37 milionů si vyžádá výměna vodovodního řadu mezi obcí Sedlnice a Bartošovicemi.
„V roce 2022 investujeme do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun. Dalších 288 milionů bude směřovat do oprav. Jde o nejvyšší částku v historii společnosti. Od roku 2000 investovaly SmVaK Ostrava do výroby a distribuce pitné vody 6 miliard korun. Pět miliard směřovalo do odvádění a čištění vody odpadní. Celkem tedy společnost investovala 11,2 miliardy korun a další významné prostředky využila na opravy a údržbu svého majetku,“ vysvětlil generální ředitel společnosti SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.
Téměř 334 milionů korun letos poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 256 milionů do vodovodních sítí a 143 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Spolu s opravami dosáhne částka, která poputuje do obnovy a rozvoje infrastruktury pro dodávky pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní 1,04 miliardy korun.