Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

OVAK spouští osvětovou kampaň s názvem „Co nepatří do kanalizace“

Datum: 15.11.2021

Ovak-video

Nyní startuje v regionální televizi TV Polar a na sociálních sítích osvětová kampaň společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) určená na podporu povědomí veřejnosti
o nezbytnosti třídit jedlé tuky tak, aby nekončily v kanalizaci. Společnost OVAK od této kampaně očekává, že pomůže preventivně předcházet problémům, které působí tukové shluky v kanalizaci, konkrétně na čerpadlech čerpacích stanic nebo samotných čistírnách odpadních vod.
 

„Jedlé tuky mají vlastnost ztuhnout v kanalizacích měst do kompaktních celků. Problémy působí tuky vzniklé jako odpad při smažení, stejně jako oleje například z konzerv sardinek nebo oliv,“ říká k informační kampani Radka Vanková, vedoucí oddělení vztahů s veřejností společnosti Ostravské vodárny a kanalizace.

Doplňuje, že ztužené tuky vzniklé smažením v kanalizačním potrubí vlivem ochlazení ztuhnou a působí snížení průtoku kanalizací, které může vést až k jejímu ucpání. Druhý typ tuků, jedlé oleje, shlukují díky své vazkosti nerozpustný obsah kanalizace, což rovněž vede k ucpávání potrubí. „Tuky současně zanášejí čerpadla a mechanickou technologii na čistírnách, a tak snižují celkovou účinnost čistícího procesu a zvyšují náklady na čištění odpadních vod. Jejich ekologická likvidace v domácnostech je přitom snadná a pohodlná,“ dodala Vanková. Vysbíraný olej není obyčejný odpad, naopak má své druhotné využití při výrobě biopaliv.  A právě tyto informace veřejnosti přináší kampaň „Co nepatří do kanalizace“. 

Minutový spot vysvětluje poutavě ilustrovanou formou důsledky vylévání tuků do toalet nebo umyvadel v českých domácnostech. Přináší divákům také odkaz na mapu sběrných kontejnerů v MSK pro širokou veřejnost.

„Pomalu se blíží Vánoce a tradiční příprava štědrovečerního kapra, smaženého na tuku. Budeme rádi, když obyvatelé Moravskoslezského kraje už tyto svátky tento odpad zlikvidují správně a ekologicky. Tudíž že jej nechají zchladit a poté jej posbírají do nádob nebo PET lahví,“ řekla Vanková. Upřesnila také, že slévání těchto tuků do skleněných lahví není vhodné kvůli možnému rozbití skla a poranění personálu, který tento odpad dále zpracovává.  

Detailní mapu sběrných míst najdou obyvatelé Ostravska na stránkách společnosti Trafin Oil, která se likvidací a sběrem použitých gastro olejů a tuků zabývá už od roku 2007 a která se na kampani spolupodílela. V roce 2021 vysbírala do 31. 10. již takto 40 895 kg oleje. 

Kanalizační síť slouží k odvádění odpadních vod, nikoliv odpadů, ať již v kapalném nebo pevném skupenství. Látky, které do kanalizace nepatří, mají negativní dopad nejen na životní prostředí, ale také na provozní činnost. Způsobují provozní problémy a v konečném důsledku prodražují proces odkanalizování a čištění, což má dopad na každého z nás v částce, kterou platíme za odvádění
a čištění odpadních vod (stočné). Chovat se ekologicky má proto i ekonomický význam. 

Více informací se veřejnost doví také na www stránkách https://www.tridimolej.cz/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 + šest =