Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Unikátní ochranné masky filtrují i vydechovaný vzduch. Riziko šíření respiračních onemocnění ze strany uživatele eliminují z 99,99 %

Datum: 15.01.2021

vyrobni zavod_Avec Chem

Společnost Avec Chem, největší český výrobce ochranných prostředků dýchacích cest, zahájila výrobu polomasek filtrujících vdechovaný i vydechovaný vzduch. Na jedinečný systém konstrukce polomasky s filtry i na výdechových komorách získala společnost patent. Uplatnění výrobek najde zejména v nemocnicích a domovech seniorů, kde je nutné předejít riziku zavlečení nákazy onemocněním covid-19 zvenčí. 

Produkce polomasek s oboustrannou filtrací je součástí 30 milionové investice firmy do úprav výrobních procesů a také robotizace. Avec Chem získala na unikátní novinku patent.

„Myšlenka polomasky s oboustrannou filtrací nevznikla náhodou. Už od jara jsou mnozí lidé v situaci, kdy nemohou navštívit své blízké v nemocnicích, pečovatelských zařízeních nebo i doma v obavách o jejich zdraví. Teď jim ale konečně můžeme nabídnout ochranu nejen před vdechnutím viru, ale i před tím, aby svým virovým onemocněním ohrozili ostatní. Cesta od prvotního nápadu až po výrobu nových polomasek ale nebyla jednoduchá,“ říká Michal Filipi, jednatel české firmy Avec Chem.

Společnost má s výrobou ochranných prostředků dýchacích cest zkušenosti už bezmála čtvrtstoletí, přesto vývoj nové polomasky trval několik měsíců. Největší výzvou bylo navrhnout její správnou ergonomii a přijít s funkčním systémem dvou výdechových filtrů spolu se speciální konstrukcí vstupního filtru. Ten musí dosahovat co možná nejmenšího odporu nejen při nádechu, ale i výdechu. „Patentovaná konstrukce polomasky dokázala odstranit i rizika jako jsou zpětné vdechnutí ‚kontaminovaného‘ vzduchu nebo zabránit zvýšené koncentraci CO2 v polomasce s negativním dopadem na fyzickou výkonnost uživatele,“ uvádí Michal Filipi. 

Výroba polomasek v řádu desítek tisíc kusů měsíčně

Nové polomasky s oboustrannou filtrací vzduchu vyrábí Avec Chem ve svém závodě v Přelouči na Pardubicku. Loňská celková produkce filtrů na ochranu dýchacích cest překročila jeden milion kusů. „První větší odbytiště nových polomasek máme nyní v USA, polomasky jsou ale připraveny i pro domácí trh, zejména pro složky IZS, nemocniční zařízení, domovy seniorů nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Aktuálně jsme připraveni zajistit výrobní kapacitu těchto polomasek v řádu desítek tisíc měsíčně,“ doplňuje Michal Filipi. 

Nové polomasky s oboustrannou filtrací vzduchu prošly testy certifikované zkušebny Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a nadstandardně splňují i normy dané EU. Obličejová část polomasky stejně jako filtry se dají ošetřovat dezinfekčními prostředky běžně dostupnými ve zdravotnictví a je tak možné prodloužit jejich životnost při zachování vysoké účinnosti.

Dual Air Purifying Respirator (DAPR)

Polomaska s obousměrnou filtrací vzduchu. AVEC DAPR® ve spojení s odpovídajícím typem filtru zajišťuje spolehlivou ochranu dýchacích orgánů proti nebezpečným látkám ve formě plynů, výparů pevných a kapalných aerosolů včetně nebezpečných organismů jako jsou bakterie, viry nebo spory. Díky připojeným výdechovým filtrům nejvyšší třídy P3 chrání okolí v případě, že uživatel je kontaminován nebezpečnými bakteriemi, viry apod. Systém dvou výdechových filtrů a speciální konstrukce vstupního filtru zajišťují nízké odpory při nádechu a výdechu. Anatomický tvar zajišťuje vynikající těsnost a zároveň je kompatibilní s ochrannými brýlemi. Polomaska je vyrobena z vysoce kvalitní zdravotně nezávadné silikonové pryže. Lícnici polomasky i povrch filtrů je možné dezinfikovat běžnými prostředky používanými ve zdravotnictví.

O firmě AVEC CHEM

Rodinná firma z východních Čech se začala zabývat podnikáním v oblasti ochranných prostředků dýchacích cest už v roce 1994, od roku 1997 pod názvem AVEC CHEM. Své sídlo našla nejprve ve Starém Mateřově na Pardubicku, v roce 2018 otevřela nový výrobní závod v Přelouči, ve kterém zaměstnává na 45 pracovníků. V roce 2020 přesáhly tržby firmy 160 milionů korun a celkově vyrobila více než 1 milion kusů filtrů. Avec Chem je proexportní firmou, vyváží do více než 60 zemí po celém světě. V České republice dodává své výrobky zejména složkám IZS.

Společnost se v odvětví ochranných prostředků dýchacích cest specializuje zejména na výrobu filtrů pro ochranné masky všech typů, od protičásticových, přes protiplynové, kombinované až po speciální včetně filtrů zajišťujících ochranu před účinky toxických průmyslových látek i zbraní hromadného ničení (bojových biologických a chemických prostředků). Druhou část výrobního programu tvoří výroba kolektivních filtrů pro úkryty a vozidla. Součástí výrobního závodu je i laboratoř na výzkum a testování rezistenční doby, filtrační účinnosti a dalších parametrů ochranných filtrů, celoobličejových masek, polomasek a dalších ochranných prostředků. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

dvacet − 11 =