Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Vodácké a turistické organizace chtějí změnit vodní zákon

Datum: 17.09.2020

1f5bb175-9517-4936-bbe8-ca1bcd9c5a88

V Poslanecké sněmovně se projednává novela vodního zákona, ve které jsou i pozměňovací návrhy od vodáckých a turistických organizací. Chtějí, aby se zlepšily podmínky na řekách, a to převážně na jezech. Upozornil na to portál Naše voda.

„Často se na řekách objevují situace, kdy se přijede po veřejné vodní cestě k příčné překážce, kterou nelze nijak překonat, a to ani po břehu. Oplocení díla obvykle zasahuje až do vody a znemožňuje výstup, případně opětovný nástup, a ještě je doplněno cedulemi Zákaz vstupu. Co má ale dělat vůdce plavidla, pokud přijede po veřejné vodní cestě? Mělo by mu být umožněno dílo přenést, aby mohl pokračovat dále. Nelze řeku zablokovat jednotlivcem a neumožnit překonání pro tisíce lidí,“ sdělil Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.

Dnes je praxe taková, že se zpravidla využívají pozemky okolních majitelů, skrze které se dílo překoná. Tím však dochází k oprávněným výtkám majitelů pozemků na vznikající zátěž jejich majetku, uvedla Naše voda. „Domníváme se, že by mělo být povinností majitele díla na turistických řekách, aby nějakým způsobem umožnil po svém či pronajatém pozemku jeho bezpečné překonání, když tuto bariéru postavil. Na silnici se též vyznačí objížďka pro překonání uzavřeného úseku, která určitě nepovede přes zahradu někoho cizího,“ řekl dále Ptáček.

Svazy se v této souvislosti obrátily na poslance, aby v rámci novely zohlednili nejen překonání díla, ale aby se zlepšila i situace pod nově vznikajícími jezy. „Kapacita řeky na to samozřejmě nestačí a díky podnikatelskému projektu jedné firmy, která chce všechnu vodu jen pro sebe, jsou pak tisíce lidí naprosto bezprizorní. Stát by měl hájit veřejný zájem, obzvláště pokud chce, aby se sportovalo, chodilo do přírody a aktivně se trávil čas. Vyrobená elektřina z MVE je jen zanedbatelným promile v rámci celkové výroby. Přitom by stačilo, pokud by se část vody vhodná ke splutí nechala v řece jen během vodácké sezóny, a to během dne. Většinu roku by tak mohla sloužit k výrobě, jen na omezenou dobu pro vodáky,“ doplnil Ptáček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − 1 =