Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Chudobínská borovice může být mnohem starší, než se předpokládalo

Datum: 30.07.2020

2020-07-24-borovice3-min

Chudobínská borovice v březnu získala prestižní titul Evropský strom roku 2020. Z důvodu zajištění ochrany stromu nechalo Povodí Moravy, s. p. zpracovat důkladné znalecké zhodnocení jeho zdravotního stavu. Strom je zdravý a možná mnohem starší, než se předpokládalo.

Nejkrásnější strom v České republice i v celé Evropě, tak se mluví v současnosti o Chudobínské borovici. Její stáří a přesný zdravotní stav byl však doposud odhadován na základě zběžných průzkumů. Strom roste na skále v ochranném pásmu vodního zdroje a stejně jako voda v nádrži si zasluhuje zvláštní ochranu a péči. „Všechny dosavadní průzkumy byly spíše zběžného charakteru bez přístrojové diagnostiky, což snižuje jejich přesnost. Abychom mohli i do budoucna dopřát Chudobínské borovici co nejlepší péči, chtěli jsme zjistit podrobné informace o jejím zdravotním stavu. Proto jsme pozvali jednoho z našich předních dendrologů, který se specializuje na hodnocení stavu a ochranu stromů,“ vysvětluje důvody zdravotního posouzení borovice generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Znalecký posudek, který zahrnuje detailní hodnocení stavu stromu, provedl doktor Jaroslav Kolařík ze společnosti SAFE TREES, která se přímo specializuje na oblast ochrany přírody se zaměřením na hodnocení stavu stromů za pomoci vizuální i přístrojové diagnostiky. „Musím, říct, že příležitost provést diagnostiku takto jedinečného stromu mi udělala obrovskou radost. Už z fotografií jsem předběžně odhadoval, že strom bude na svůj věk v dobrém zdravotním stavu. Po převozu na místo jsem provedl prověření stavu kmene metodou akustické tomografie a 3D scan s vyhodnocením rozsahu biomechanického namáhání. Strom je v dobrém zdravotním stavu, na skále se mu daří. Uvnitř kmene má dutinu, která je však u takto starých stromů běžná,“ popisuje Kolařík. Podle něj může být strom i pět set let starý, právě dutina znemožňuje přesné určení stáří stromu. Borovice je vysoká 13 m, kmen má obvod 188 cm a v průměru měří 60 cm. Zvláštní esovitý tvar borovice vypovídá o dlouholetém přizpůsobování se vnějším podmínkám, jako je např. pohyb podloží či proudění větru.  

Strom se nachází v ochranném pásmu vodního zdroje, kam platí zákaz vstupu. Klid a čisté prostředí vodárenské nádrže dopřává stromu dobré podmínky pro růst. Skálu, na níž po staletí roste, obepíná svými silnými kořeny. „Neopatrným přiblížením se ke stromu může dojít k poškození kořenů, které se nacházejí na povrchu skály, proto je určitě dobře, že ke stromu platí zákaz vstupu. Při správné péči tu tato krásná borovice může ještě stovky let stát,“ říká Kolařík. 

Podrobné informace o zdravotním stavu budou známy v polovině srpna až po vyhodnocení dat z tomografu a 3D scanu. Součástí posudku bude i návrh správné péče o strom. Borovice se nachází na skalním ostrohu na vodní nádrži Vír, která zásobuje část Brněnska pitnou vodou. Správcem nádrže, okolních pozemků a nyní také evropsky známé borovice je Povodí Moravy, s. p. „Chtěl bych požádat všechny fanoušky Chudobínské borovice, aby i nadále respektovali její klid a ochranné pásmo vodního zdroje, ve kterém se nachází. Věřím, že výhled na Chudobínskou borovici z vyhlídky, která se nachází na cestě vedoucí po pravém břehu nádrže, představuje dostatečný prostor pro potěchu z nejkrásnějšího evropského stromu,“ dodává Gargulák.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtyři − jedna =