Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Radegast chrání stromy před suchem

Datum: 28.05.2020

Foto_3-min

V boji proti suchu pomůžou speciální zavlažovací vaky pro stromy, které k překonání suchých obdob poskytuje zdarma pivovar Radegast ve spolupráci s iniciativou Kbelík vody do přírody. Vaky slouží k efektivnímu zalévání, šetření s vodou a ke zvýšení šance na uchycení stromu.

Zavlažovací vaky je možné využít pro péči o veřejnou zeleň na náměstích, ulicích nebo v parcích. „Přispěli jsme na pořízení 100 kusů těchto speciálních zavlažovacích vaků, které pomůžou stromům přečkat suché a horké měsíce,“ uvádí Marek Grabovský, manažer značky Radegast. Jeden zavlažovací vak má objem 57 litrů a dokáže pomoci 4 až 6 mladým stromům, protože po vyprázdnění u jednoho stromu se dá přesunout po několika dnech k dalšímu stromu.

„Zavlažovací vaky pouštějí vodu do půdy postupně, čímž se zefektivní zalévání a zvýší se šance na uchycení stromu. Vak je určený k mladým stromům asi do 12 cm tloušťky kmene. Ke starším a větším stromům jsou zapotřebí 2 a více vaků a také jejich specifické rozmístění,“ sděluje Jana Girgašová z organizace Kbelík vody do přírody, která speciální zavlažovací vaky pronajímá a distribuuje společně s odborným poradenstvím a konzultacemi.

Vaky nejen šetří čas, protože jejich instalace trvá jen několik sekund a poté je už stačí pouze napustit, ale zvyšují také efektivitu zálivky a snižují její frekvenci. Stromy tak není třeba zalévat, jelikož voda nesteče po povrchu. To ve výsledku znamená nejen úsporu vody, ale také finančních prostředků. Umožňuje to také přesnou kontrolu nad skutečným množstvím zálivky. Vaky stromům také pomáhají snížit povýsadbový šok a zvyšují šanci na ujmutí a přírůstky. Jejich používání je vhodné od jara do podzimu.

„Na podporu projektů zaměřených na šetrné zacházení s vodou se zaměřujeme dlouhodobě, snažíme se jít příkladem a pomáhat i ostatním,“ říká Marek Grabovský. Pivovar Radegast patří k neúspěšnějším pivovarům na světě ve snižování spotřeby vody potřebné na výrobu piva, za posledních deset let se mu podařilo snížit celkovou spotřebu vody v pivovaru o téměř 40 %. V Nošovicích vybudoval také systém přírodního čištění dešťové vody odtékající z pivovaru a v loňském roce nainstaloval v 15 konceptových hospodách s názvem Radegastovna bezvodé pisoáry, které mohou ušetřit každý rok miliony hektolitrů vody.

Zájemci o pronájem vaku zdarma, který lze využít pro péči o veřejnou zeleň, se mohou registrovat na webu https://kbelik-vody0.webnode.cz/registrace/. „První vaky jsou již na veřejných místech nainstalované, další jsou stále volné a k dispozici,“ dodává Jana Girgašová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − šest =