Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

SVAS: Český výrobek CoroVent začíná pomáhat i díky vodohospodářům z Kladna

Datum: 17.04.2020

COROVENT_6842

V úterý 14. dubna 2020 představilo v Kladně neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19 CZ první originální plicní ventilátor CoroVent. Podle Petra Kudrny z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladna se jedná o nouzový ventilátor, který může být vyráběn ve velmi vysokých počtech a za velmi příznivou cenu, která je oproti běžným ventilátorům, které se dnes používají, desetinová. Informovala o tom mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

„Má samozřejmě jistá omezení. Je navržen pro pacienty v nejtěžším stavu, kteří nemohou dýchat sami. Jakmile jim pomůže, budou přecházet v rámci nemocničního provozu na ventilátor, který umožňuje podporu jejich vlastního spontánního dýchání. Z inženýrského hlediska se jedná o větev procesu, kterou jsme schopni v relativně krátké době dotáhnout do úspěšného konce,“ řekl Kudrna.

Vývoj podle Kozlové zaplatila veřejná sbírka. Zároveň bylo podle mluvčí štěstím, že fakulta biomedicínského inženýrství na plicní ventilaci už dlouhodobě pracovala. „My na ČVUT jsme šťastni, že dlouholetá výzkumná práce profesora Roubíka a jeho týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zmaterializovala v patentované řešení šetrné plicní ventilace přizpůsobené pro léčení nemoci COVID19 a že tento patent byl využit při realizaci ventilátoru CoroVent, který bude v nejbližších dnech uveden do sériové výroby. Na vývoji průmyslové realizace tohoto produktu se podílela, kromě firmy MICO, skupina firem a osob z iniciativy COVID19 CZ, a já bych jim chtěl strašně moc poděkovat, že přispěly k superrychlému vývoji prostředku, který bude zachraňovat životy,“ sdělil rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Kladenský primátor Dan Jiránek mluví o práci sdružení COVID19 CZ jako o malém zázraku. „Teď se ukazuje, jak bylo strategicky významné do našeho města fakultu dostat a jak je úžasné, že zde máme šikovné lidi, kteří dokážou za tři týdny z ničeho udělat tohle to,“ poděkoval celému týmu Jiránek. S výrobou začne, nejpozději začátkem příštího týdne, třebíčská firma MiCo.

„Každá krize má své hrdiny. Já jsem vděčný panu primátorovi, že mě s takovými hrdiny seznámil. Jsem jim vděčný za všechny pacienty, kterým CoroVent pomůže,“ řekl při představení prvního výrobku CoroVent generální ředitel Středočeských vodáren Jakub Hanzl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 5 =