Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Nejkrásnější evropský strom roste na Víru

Datum: 18.03.2020

U borovice - VN Vír

Chudobínská borovice se stala vítězem ankety Evropský strom roku. Prestižní titul získala se ziskem 47 226 hlasů a ostatní soupeře nechala daleko za sebou, zvítězila o 20 tisíc hlasů. Borovice ze skály majestátně sleduje hladinu vody ve vodní nádrži Vír, která zásobuje část Brněnska pitnou vodou. Správcem nádrže, okolních pozemků a nyní také evropsky známé borovice je Povodí Moravy, s. p.

Je to obrovský úspěch, ze kterého mám neskutečnou radost. Od počátku bylo asi všem jasné, že Chudobínská borovice je velkým favoritem v anketě Evropský strom roku. Sám jsem v anketě hlasoval a svými hlasy se na vítězství podíleli i naši zaměstnanci. Všichni jsme na tento obrovský úspěch hrdí,” radoval se z výsledku ankety ihned po jeho zveřejnění generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. 350 let stará Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu vírské přehrady.

Vodní dílo Vír je vodárenská nádrž, která zásobuje vodou obyvatele Brna. Z toho důvodu se nádrž i Chudobínská borovice nachází v ochranném pásmu, kam platí zákaz vstupu. Ochrana vodního zdroje tak chrání i vítěznou borovici.

S účastí naší borovice v anketě Český strom roku a následně i Evropský strom roku jsme souhlasili pod podmínkou, že v rámci ankety se soutěžící dozví, že strom je součástí chráněného území. Strom je v tak dobré kondici právě proto, že je do jeho blízkosti zakázaný vstup. Chtěl bych požádat všechny jeho fanoušky a lidi, kteří s námi hlasovali, aby i nadále respektovali jeho klid a ochranné pásmo vodního zdroje, ve kterém se nachází. Věřím, že výhled na Chudobínskou borovici z cesty, která vede po pravém břehu nádrže, představuje dostatečný prostor pro potěchu z nejkrásnějšího evropského stromu,“ vysvětluje Gargulák i s poděkováním panu Milanu Peňázovi, který strom do ankety přihlásil.

Povodí Moravy, s. p. výsledek ankety Evropský strom roku spolu s příběhem vzácné Chudobínské borovice zvěční na pamětní ceduli, kterou chce po projednání s úřady a okolními obcemi umístit právě na pravý břeh vodní nádrže na místo, odkud je na Chudobínskou borovici nejkrásnější výhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

dvacet + dvacet =