Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Rybáky ochrání na Nových Mlýnech nový ostrov

Datum: 27.11.2019

KRU7f0fd2_Rybaci_plovouciostrov_Pisky

Umělý ostrov má podle vodohospodářů eliminovat případné negativní dopady plánovaného navýšení hladiny prostřední a dolní nádrže. V bitvě o hladinu totiž padlo rozhodnutí držet vodu na kótě 170 metrů nad mořem. Jedná se o opatření v oblasti zadržování vody v období sucha.

„Akumulovaná voda v novomlýnských nádržích slouží zejména ke zlepšování minimálních zůstatkových průtoků v Dyji a udržení hladiny v soustavě kanálů a toků pod nádržemi, mezi které patří např. Zámecká Dyje, Kančí obora či Včelínek. Nebýt soustavy nádrží, tak i v dostatečně vodném či průměrném roce, jako byl rok 2017, by v Dyji po soutoku s Jihlavou a Svratkou byl nejnižší přirozený průtok 1,37 kubíku vody za vteřinu. Díky akumulaci vody v nádržích odtéká z Nových Mlýnů i v období nejnižších stavů deset kubíků,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Ke kompromisu došlo také vzhledem k tomu, že ke zvýšení hladiny vznesli ochránci přírody několik připomínek a požadavků. „Povodí Moravy společně s Českou společností ornitologickou a slovenským výrobcem pontonů SM PONTON vyvinulo pro rybáka obecného unikátní umělé hnízdiště – betonový plovoucí ostrov. Konstrukce, tvar, ponor i přesahy hnízdních ploch nad vodou jsou navrženy tak, aby se i ve vlnách udržela stabilita ostrova a kuřata rybáka měla dostatečnou ochranu před predátory i před pádem do vody,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podle ornitologa Gašpara Čamlíka umělý ostrov s výměrou osmnáct metrů umožnil odchovat desítky mláďat. „Ve třech vlnách tam hnízdilo 49 párů. „Ještě koncem srpna tu rodiče dokrmovali poslední tři mláďata, ostrov tak byl využit doslova po celou hnízdní sezonu,“ řekl dále Čamlík.

Podle ředitele pro správu povodí Antonína Tůmy instalace plovoucího ostrova ukazuje, že zájem ochrany živočichů žijících na nádrži nemusí být v protikladu se zájmem na posílení vodních zdrojů. „Naopak, řešení ukázalo, že podmínky pro život rybáka můžeme dokonce zlepšit,“ doplnil Tůma.

Záchrana mušovského kostela uprostřed Nových Mlýnů

Zastupitelé Pasohlávek na Brněnsku, které jsou známy zejména díky rekreačnímu využití, se také snaží zachránit chátrající kostel v Mušově. Ten je poslední památkou na stejnojmennou zatopenou obec. Pomoci mají i dvě reklamní plachty před vodním parkem Aqualand Moravia, které vyzývají k příspěvku do sbírky.

Kostel svatého Linharta je poslední vzpomínkou na zatopenou obec Mušov, která musela ustoupit výstavbě vodního díla Nové Mlýny na konci osmdesátých let dvacátého století. „Každý má někde svoje kořeny, místo, kam se může vrátit. To my Mušované bohužel nemáme. Kostel na ostrově je pro nás poslední připomínka místa, kde jsme vyrostli. Je to velice citová záležitost,“ popsala například vztah k budově pamětnice Zdeňka Zemánková.

Foto: idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

9 − dva =