Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Pokuta 250 tisíc pro CHEVAK Cheb

Datum: 19.11.2019

Cizp

Vodohospodářská firma byla potrestána za havárii na Kosovém potoce a úhyb desítek kriticky ohrožených raků a mihulí. Inspektoři z České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem jí za to uložili pokutu 250 tisíc korun.

Firma je totiž zodpovědná za nekontrolovaný únik znečištěných odpadních vod z přečerpávací stanice odpadních vod ve Valech na Chebsku do Kosového potoka, kvůli čemuž uhynulo v červenci 2018 minimálně 75 kriticky ohrožených raků říčních, 19 kriticky ohrožených mihulí potočních a 25 ohrožených vranek obecných.

„Ke kontaminaci potoka došlo 12. až 16. července 2018 kvůli závadě na zařízení přečerpávací stanice odpadních vod. Působení závadných látek mělo za následek rychlou a drastickou změnu vodního prostředí a rozsáhlý úhyn ryb a raků. Havárií byl zasažen minimálně tříkilometrový úsek toku – od přečerpávací stanice ve Valech až po silniční most v ulici třída Vítězství v Mariánských Lázních. Jsme přesvědčeni, že firma nerealizovala všechna opatření, aby vodoprávní havárii zabránila. Například týdenní kontroly a údržby přečerpávací stanice byly z našeho pohledu nedostatečné. Nepředstavují kontrolní mechanismus schopný reagovat na akutní závadu,“ řekl Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem. Inspektoři navíc předpokládají, že byl úhyn živočichů mnohem vyšší, ale nebylo už je možné po odplavení po toku řeky najít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 10 =