Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Referendum o kanalizaci v Křivoklátu nebude

Datum: 29.10.2019

kanalizace-stavba-kanal-ilu-denik-605-galerie-980_denik-630

Obyvatelé Křivoklátu na Rakovnicku jsou rozděleni na dva tábory. Jedna část je totiž pro vybudování dražší gravitační kanalizace, druhá v čele se starostkou Libuší Vokounovou preferuje výstavbu tlakové kanalizace, především z ekonomických důvodů. Opozice požadovala referendum, to však nebude. Rozhodnou tak zastupitelé.

Spory o vybudování kanalizace vyvrcholily letos, kdy byl odvolán starosta Zdeněk Vaic. Podle zastupitelů jim měl účelově podávat některé informace, jiné naopak zatajovat. Ten jakékoliv podobné pochybení odmítl. „Během působení pana starosty ve funkci došlo ke ztrátě důvěry z důvodů podávání účelově zkreslených informací, neposkytování relevantních informací a v některých případech záměrně zatajovaných skutečností zastupitelům,“ citovala z vyjádření zastupitelů Libuše Vokounová.

Podle ní Vajc pochybil v rozpočtu na gravitační kanalizaci, ve finanční analýze platební schopnosti městysu, ve změnách v územním plánu, v podpisu smlouvy s firmou Provod ve výši téměř půl milionu korun, a to i přes předchozí vyslovený nesouhlas zastupitelstva. „Zatajování důležitých informací, které jsou pro městys klíčové, nátlak na zastupitelstvo a i na jednotlivé zastupitele v důsledku našeho nesouhlasu s kroky, které chtěl starosta učinit, mě donutilo názor na Zdeňka Vajce přehodnotit. Jsem přesvědčen, že v případě jeho dalšího působení jako starosty skončíme ve stavu, kdy během stavby gravitační kanalizace dojde k předlužení obce a stavby se nedokončí,“ řekl k věci pro změnu zastupitel Petr Hájek.

Bývalý starosta uvedl, že zakázku s firmou Provod uzavřel prý kvůli tomu, že společnost s obcí spolupracuje delší dobu a území zná. „Rozpočet na gravitační kanalizaci se v podstatě opírá o rozpočet od zhotovitele. Ze strany zastupitelů došlo opakovaně k napadání firmy a mojí osoby, že jsem s nimi osobně spojen a provázán. Jedná se o společnost, která provozuje inženýrskou činnost a připravuje projekty a dotační přípravu na získávání staveb. Je to společnost, která zná Křivoklátsko dlouhodobě. Byla nositelem odkanalizování vody na velkém projektu za 1 miliardu korun,“ zdůraznil Zdeněk Vajc.

Ohradil se také proti tomu, že by na zastupitele či místostarostku vyvíjel jakýkoliv tlak. Také problematika pitné vody je zde zvlášť citlivým tématem, protože v létě ji musí kvůli nedostatku pravidelně dovážet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + dvanáct =