Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Pitnou vodu z řeky mají díky nanofiltrům

Datum: 16.07.2019

reka-bystrice-765x350

Červnové bouřky zakalily vodu v řece Bystřici tak, že více než patnáct set obyvatel obcí nad Šternberkem mohlo zůstat bez pitné vody. To se však nestalo. V úpravně v Domašově nad Bystřicí je totiž ve zkušebním provozu nanofiltrace, která si umí poradit s nežádoucími částicemi o velikosti molekul.

Lidé v Domašově nad Bystřicí, v Jívové, Hraničných Petrovicích a Horní Loděnici napojených na skupinový vodovod museli v minulosti i několikrát ročně chodit k cisternám poté, co úpravna zakalení v řece Bystřici nezvládla. Tentokrát se podle technického náměstka Vodohospodářské společnosti Olomouc Jiřího Kožušníčka přešlo na nanofiltrační jednotku, díky čemuž byli vodohospodáři schopni udržet zásobování obyvatel bez výpadku.

Obyvatelé výše jmenovaných obcí se v minulosti potýkali s problémy s pitnou vodou opakovaně. Ve vzorcích z Bystřice byl totiž zaznamenán vyšší obsah huminových látek. Na jaře potíže opakovaně přinášel tající sníh.

Jeden komentář k “Pitnou vodu z řeky mají díky nanofiltrům

  1. Slavík Karel napsal:

    Skutečně se jedná o nanofiltraci? Není to ultrafiltrace? Nanofiltrace je co se poréznosti membrán o třídu výše a způsobuje i odsolení vody (o “něco” méně než reverzní osmóza).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

tři × 4 =