Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Všechny nádrže v povodí Moravy jsou vhodné ke koupání

Datum: 14.07.2019

povodí-odry-2-805x350

Rekreační vodní nádrže ve správě Povodí Moravy, s. p. mají i v půlce letošní sezóny vodu vhodnou ke koupání. Potvrdila to měření Krajských hygienických stanic. Většina nádrží je dokonce hodnocena nejlepším stupněm kvality. Zda výsledky vydrží, to ukáže počasí v následujících dnech a týdnech.

Voda vhodná ke koupání, přesněji nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi, tak jednotlivé Krajské hygienické stanice hodnotí kvalitu vody ve většině vodních nádrží Povodí Moravy, s. p. Hodnocení se konkrétně týká všech koupacích míst na vodní nádrži Brno, obou lagun na Nových Mlýnech, dále pak vodních nádrží Vranov, Výrovice, Letovice, Luhačovice a Plumlov. Vodním nádržím Bystřička a Horní Bečva dala Krajská hygienická stanice ve Zlíně dvojku. To stále znamená voda vhodná ke koupání, avšak s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Situace se letos zatím vyvíjí příznivě, klíčovými faktory je vnos znečištění do vodních nádrží a vývoj počasí. „Na většině nádrži jsou teploty nižší, než byly v loňském roce, množství srážek je naopak vyšší, což umožňuje rychlejší obměnu vody v nádrži. Klíčové je však množství živin, které se do nádrží dostane z řek a splachy z okolní půdy. Velké množství živin narušuje rovnovážný stav ve vodní nádrži, kdy převládnou podmínky vhodné pro rozvoj toxických sinic,“ vysvětluje ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy, s. p. Teploty vody ve vodních nádržích se pohybují mezi 20 a 25,8 stupni Celsia. Nejchladnější voda je na Plumlově, nejteplejší naopak ve Výrovicích.

Na vodních nádržích Brno a Plumlov pokračuje Povodí Moravy, s. p. v realizaci opatření, jejichž cílem je udržet vodu po celou sezónu ke koupání. Na obou nádržích vodohospodáři srážejí na přítoku fosfor, který se pak do nádrže dostává ve formě nevyužitelné pro sinice. V brněnské přehradě navíc provozují činnost aeračních věží. „Sinice v Brněnské údolní nádrži jsou zatím v nepatrných množstvích. Voda je lehce zakalená řasami, což sinicím nesvědčí. Průhlednost byla v pondělí 1,4 až 1,8 metru. Na Plumlově je běžné, že v první polovině července je voda dobrá a pokazí se až v srpnu. Zda se nám podaří v letošním roce udržet vodu po celou sezónu ke koupání, to nezávisí primárně na nás, ale na počasí a míře vyprodukovaného znečištění člověkem, které se dostává do nádrží. Naše opatření fungují, ale dopady extrémního počasí na přírodu i procesy v nádrži nejsme schopni eliminovat. Nádrže jsou, a musí zůstat živým organismem, součástí vyváženého životního prostředí,“ dodává Tůma.

 

Obecně platí, že ke konci sezóny se kvalita vody na většině vodních nádrží postupně zhoršuje. Zatím jsou koupací nádrže v povodí Moravy vynikající.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − 7 =