Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Ve Žďáru nad Sázavou si za kubík vody připlatí 4,30 koruny

Datum: 07.01.2019

vod

Žďár se tak stává lokalitou s nejdražší vodou na Vysočině. Lidé odebírající od žďárské divize Vodárenské akciové společnosti zde za kubík nově zaplatí 99,20 koruny. Cenu schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, jehož sítě vodárenská firma provozuje.

Podle svazu zvýšení ceny odráží například skokové zdražení elektřiny a zvýšení dalších nákladů. „Cena vody je tvořena především poplatky vybíranými státem a penězi, které jsou odváděny ve formě nájemného vlastníkům a jsou určeny na obnovu infrastruktury,“ stojí ve zprávě svazu.

Vodárenské společnosti musí při stanovování výše vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Z ceny vody, kterou domácnosti zaplatí, odchází 41 % do veřejných rozpočtů v podobě daní a další odvodů. DPH na vodné a stočné je 15 %.

Při tvorbě ceny vody hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým pojmem je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace věcně usměrňované ceny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deset − dva =