Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Ve Žďáru nad Sázavou si za kubík vody připlatí 4,30 koruny

Datum: 07.01.2019

vod

Žďár se tak stává lokalitou s nejdražší vodou na Vysočině. Lidé odebírající od žďárské divize Vodárenské akciové společnosti zde za kubík nově zaplatí 99,20 koruny. Cenu schválilo předsednictvo Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, jehož sítě vodárenská firma provozuje.

Podle svazu zvýšení ceny odráží například skokové zdražení elektřiny a zvýšení dalších nákladů. „Cena vody je tvořena především poplatky vybíranými státem a penězi, které jsou odváděny ve formě nájemného vlastníkům a jsou určeny na obnovu infrastruktury,“ stojí ve zprávě svazu.

Vodárenské společnosti musí při stanovování výše vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Z ceny vody, kterou domácnosti zaplatí, odchází 41 % do veřejných rozpočtů v podobě daní a další odvodů. DPH na vodné a stočné je 15 %.

Při tvorbě ceny vody hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým pojmem je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace věcně usměrňované ceny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

devatenáct − tři =