Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Vzrostly tržby ve vodní dopravě

Datum: 19.12.2018

vodni-doprava-800x350

Tržby ve vodní dopravě v říjnu 2018 v běžných cenách v ČR meziročně vzrostly o 26,4 %. Tržby ve stálých cenách se zvýšily o 40,4 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Sektor vodní dopravy v České republice potřebuje stabilizovat a zvýšit konkurenceschopnost vůči silniční a železniční dopravě. Počítá se s rozvojem osobní dopravy, která tvoří významnou součást turistického ruchu. Největší investici ve výši čtyř miliard korun si vyžádá výstavba jezu v Děčíně. Na 3,5 miliardy korun by pak měly přijít úpravy Labe u Přelouče. Obdobná investice bude rovněž potřeba pro výstavbu zdvihadel pro rekreační lodě na vltavských přehradách.

Zhruba 1,6 miliardy korun zřejmě zamíří na úpravy Vltavy před Prahou a ve městě samotném, kde se musí přestavět mosty tak, aby pod nimi mohly proplouvat objemnější lodě. Přes půl miliardy korun si také vyžádá stavba nové plavební komory na Smíchově a dalších 500 milionů modernizace Baťova kanálu mezi Otrokovicemi a Rohatcem.

Vodní doprava v České republice je limitována délkou splavných úseků. Ta činí 355 kilometrů. Výhodou je, že je plavební systém téměř vždy propojen s mořem. Zcela klíčovou roli sehrává Labe ústící do Severního moře. Údržba lodní dopravy, která dnes představuje procento všech nákladních přeprav v České republice, naopak patří v porovnání se silniční nebo železniční dopravou k těm jednodušším.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sedmnáct + 6 =