Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Komise pro boj se suchem: Výzkum jako základ pro konkrétní projekty

Datum: 04.09.2018

sucho-reka

Ministr životního prostředí Brabec v souvislosti s prohlubujícím se suchem a s dopady, které v letošním roce historicky nejteplejší jarní i letní měsíce přinesly, zorganizoval jednání skupiny odborníků, vizionářů, vědců a vedoucích státních i nestátních institucí, aby diskutovali nad kroky státu v boji se suchem. Primárním cílem platformy bylo hledat nástroje, jak extrémnímu suchu může stát co nejúčinněji a nejrychleji čelit. Jednání mělo šest tematických bloků: vědu a výzkum, zásobování obyvatelstva pitnou vodou, zemědělství a krajinu, průmysl, a nakládání s vodou ve městech a obcích a při výstavbě a související legislativy.

„Svolal jsem národní tým těch, kteří o krocích státní správy, samosprávy, ale i soukromého sektoru v boji se suchem rozhodují, nebo k tomu mají co říci, a považuji je za vizionáře v oblasti hydrologie, geologie a dalších odvětví. Stát musí napnout všechny síly, nesmí se překrývat různé výzkumné úkoly, státní správa musí táhnout za jeden provaz, přispět musí i samospráva nebo soukromý sektor. Je potřeba jednat rychle a společně, proto jsme dnes vytvořili Národní koalici pro boj se suchem,“ okomentoval účel setkání Brabec.

Ministerstvo životního prostředí pracuje na několika projektech, které jsou pro budoucnost adaptace na sucho klíčové. Patří mezi ně i vznik předpovědního systému HAMR. Od roku 2020 by mohl pomáhat predikovat stav a vývoj sucha až na 2 měsíce dopředu. Vyvíjí jej Výzkumný ústav vodohospodářský (VÚV) ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, Českým zdravotním ústavem a CzechGlobe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

čtrnáct − pět =