Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…
V objektech s pronajatými nebo společnými prostory jako jsou kancelářské budovy, obchody, firemní provozy, školy atd. je téměř jisté, že existuje velká příležitost pro snížení účtů za vodu, přestože si to správci budovy často ani nemusí uvědomovat. Příčin je hned několik.
Jen české pojišťovny registrují každý rok okolo 100 000 případů vytopených objektů. Škody mohou v případě vícepodlažních budov sahat až do milionů korun.
Velké ztráty mohou způsobit také dlouhodobé úniky vody například v podobě protékajících napouštěcích či vypouštěcích ventilů na WC nebo pojišťovacích ventilů, kdy jsou odvodní hadičky napojeny přímo do odpadů, atd.
Zvláště ve společných prostorách je velkým nešvarem plýtvání vodou kvůli zapomenutým otevřeným ventilům (kuchyňky, sprchy, prádelny atd.).
Bohužel se lze v praxi často setkat i s úmyslnou snahou o ovlivnění vodoměrů nebo dokonce napojení na přívod vody před vodoměrem, na které doplácí majitel objektu nebo ostatní nájemci.
Je prokazatelné, že s jedním fakturačním vodárenským vodoměrem nelze ani při sebe pečlivější fyzické kontrole odhalit kde a přesně kdy k únikům dochází. Ani jeden vodoměr s online odečtem pro celou budovu příliš mnoho neřeší.
Zásadní je přesně vědět v jakých časech a v jakých “stoupačkách” či odbočkách k únikům dochází. Následně se pak již snadno přijímají různá opatření.
Ukázalo se, že jediným spolehlivým řešením je sledování spotřeby vody online pomocí vodoměrů minimálně každých 20 minut (ideálně každých 5 minut).
Důležité je mít vodoměry na online sledování spotřeby tak, aby byl jeden poblíž “fakturačního” vodárenského vodoměru pro sledování celkové spotřeby v objektu a dále minimálně vodoměry v jednotlivých větvích (stoupačkách). Ideálně také na odbočkách.
Z těchto dat se již dá spotřeba velmi spolehlivě analyzovat. Data se automaticky převedou do přehledné grafické podoby či do podoby konkrétních alarmových hlášení na email (mobil).
Uživatel díky aplikaci https://chytrevodomery.cz/ nejprve reálně zjistí, co je standardní spotřeba a co je mimořádná. Díky tomu si může stanovit i alarmové limity.
Firma BONEGA má již z aplikovaných systémů zkušenost, že v podobných výše uvedených objektech lze v průměru ušetřit až 30% spotřeby vody a efektivně zabránit ztrátám, díky čemuž je návratnost investice obvykle jen v měsících.
“Instalací tohoto systému měření jsme snížili náklady na dodávku vody průměrně o 30% a celkově zefektivnili údržbu a řešení případných oprav pro všechny budovy.” Michal Zelinka, Podnikatelské centrum s.r.o., Hradec Králové
Celý systém firmy BONEGA včetně intuitivní webové aplikace se ukázal jako unikátní i ve světovém měřítku. V současné době tak probíhají pilotní projekty mj. v Řecku pod značkou WaterAdmin.com.
Webovou aplikaci Chytré vodoměry není třeba instalovat. Funguje přímo v prohlížeči na počítači nebo telefonu. Správcům a nájemníkům se stačí přihlásit na www.chytrevodomery.cz. Aplikaci lze také zpřístupnit na vlastní doménové adrese (např. voda.websvj.cz).
Aplikace Chytré vodoměry ihned po přihlášení vykresluje barevnou tabulku aktuální spotřeby vody v daný den. Každé pole tabulky je podbarveno od zelené barvy po červenou dle míry spotřeby (vztaženo vždy k danému řádku). Červeně označená pole tak ihned naznačují, kde dochází k vysoké spotřebě.
Např. v tabulce níže vidíme, že spotřeba vody v celé organizaci BONEGA vyskočila mezi 11.-12. hodinou (červené pole 840,5 l). Dále je z tabulky patrné, že tento skok byl způsoben z velké části spotřebou v Budově 19 (červené pole 309 l).
Kliknutím na tlačítko plus u Budovy 19 lze rozbalit seznam bytů v této budově. Obdobným způsobem jako v předchozím kroku lze odhalit, že k velkému skoku ve spotřebě došlo především u bytu 2.
I byty lze dále rozkliknout na jednotlivé vysílače (viz. obrázek níže). Díky tomu tak vidíme, že velký skok ve spotřebě v celé organizaci BONEGA byl způsoben vysokou spotřebou v koupelně v Bytě 2. Můžeme tak již prověřit pouze tento konkrétní byt. Z následujícího zeleného pole (17 l) je patrné, že se v tomto případě zapomenutou sprchu podařilo zastavit a spotřeba se opět vrátila do normálu.
Tímto způsobem je možné velmi rychle lokalizovat úniky vody a zapomenuté otevřené “kohouty” a situaci okamžitě řešit.
Aplikace Chytré vodoměry umožňuje nastavení hned několika typů alarmových hlášení:
V případě překročení nastavených limitů aplikace vygeneruje alarmové hlášení, které je odesláno na požadovaný email. Povšimněte si i varianty menší spotřeby vody, než je požadovaný limit. Tato volba je vhodná především pro provozy, kde je třeba vodou chladit různé technologické zařízení a pokles průtoku vody je naopak nežádoucí.
Poznámka: V návaznosti na výše uvedené alarmy připravuje firma BONEGA i bateriemi napájené uzavírací ventily, které pak mohou v návaznosti na alarm automaticky uzavřít přívod vody. Uzavírací ventily bude možné ovládat i manuálně přímo z aplikace na počítači i telefonu.
Bohužel existují lidé,, kteří se snaží různými způsoby ovlivnit měření vody a snížit si tím účet za vodu. Online měření spotřeby vody je de facto jedinou cestou jak rychle odhalit takové neférové jednání.
První indicií je často neobvyklý rozdíl mezi naměřenou spotřebou patního vodoměru a součtem spotřeby poměrových vodoměrů. Teoreticky by neměl také být rozdíl v přesnosti měření studené a teplé vody, když je obvykle konstrukce vodoměrů v principu shodná. Z praxe je běžné, že mnohem větší rozdíly bývají u měření studené vody, kde se bohužel také více podvádí. Oba údaje lze snadno zjistit přímo v aplikaci Chytré vodoměry pokud je do systému zařazen i pomocný kontrolní vodoměr za fakturačním (nebo fyzickým odečtem z fakturačního vodoměru). Ke zjištění spotřeby vody jak v kancelářích, bytech, tak i na hlavním přívodu vody tak dojde v jednom okamžiku.
Aplikace umí registrovat nejčastější pokusy o ovlivnění suchoběžných vodoměrů přiložením vnějšího magnetu a tím snaze o zastavení mechanického počitadla při průtoku vody (obvykle na nějakou část roku). Tato informace se automaticky objeví v aplikaci v sekci Alarmy.
Ve stejné sekci také naleznete upozornění na nežádoucí zpětný chod vody způsobený například:
Přehledné denní spotřeby pomohou ihned odhalit, že je naměřené spotřeba vody nulová i přestože jsou nájemníci prokazatelně v objektu. Fyzickou návštěvou v objektu je následně možné podvodné pokusy odhalit. Obvykle se jedná o tyto dodatečné způsoby přerušení sledování spotřeby vody (mnohdy i přes ochranu plombováním):
V případě měření po 5 minutách lze odhalit i rychleji kapající vodu, kterou vodoměr nezaznamená. Nepoctiví nájemci v takových případech záměrně zaškrtí průtok a pouze kapáním postupně naplní vanu či dopustí nádobku na WC.
Mnohdy i jen zveřejnění toho, že došlo k nasazení online systému, který umí odhalit nepoctivé nájemce, vede k rychlému ukončení pokusů o podvody.
Nic není technicky dokonalé, což platí i pro fakturační vodoměry. Jednou z cest kontroly měření, je umístění pomocného kontrolního vodoměru za fakturační vodoměr. Pořizovací cena od 1 000 Kč výše není vůči možnému přínosu nijak vysoká. Porovnání přesnosti měření vás buď utvrdí, že je vše v pořádku, nebo naopak potvrdí podezření. Následujícím krokem je pak odeslání žádosti na vodárny nebo metrologické pracoviště o ověření přesnosti měření fakturačního měřidla. Bez takového přeběžného porovnání jsou to jen dohady či zbytečně vynaložené náklady na prověření.
Například i po dodatečně nahlášené výměně nájemníka je možné zjistit k určitému datu celkovou spotřebu v daném objektu (bytu) v libovolném období (i měsíce nazpět) a automaticky tento údaj přepočítat na cenu v Kč. Tato funkce je k dispozici v horním menu pod položkou Rozúčtování.
Z uvedených základních cen poskytujeme množstevní slevy. Pro výpočet celkové ceny pro Vaši organizaci nás neváhejte kontaktovat.
Neúčtujeme žádné další poplatky mimo ceny uvedené níže (např. za zavedení měřidel do systému, aktivace, udělení přístupu nájemcům, režijní náklady atd.)
Pořizovací náklady | ||
Chytrý vodoměr BONEGA na studenou nebo teplou vodu | 520 Kč | |
Vysílač BONEGA s vyměnitelnou baterií | 800 Kč | jeden na dva vodoměry |
Základna BONEGA | 3500 Kč | jedna na stovky vysílačů v okruhu cca 5 pater všemi směry |
Kontrolní domovní vodoměr Sensus 420 020 L165 R160 | 995 Kč | typicky jeden na budovu |
Snímač HRI Pulse Unit A1/D1, D10, D100, D1000 | 980 Kč | jeden pro každý kontrolní vodoměr |
Provozní náklady | ||
a) veškeré online služby při vysílání každých 20 minut | 18,20 Kč / vysílač / měsíc | typicky na dva vodoměry = jeden byt |
b) veškeré online služby při vysílání každých 5 minut | 35,10 Kč / vysílač / měsíc | typicky na dva vodoměry = jeden byt |
Montážní náklady | ||
Odpovídají běžným nákladům na klasickou výměnu vodoměru v daném regionu. Obvykle si zajišťuje samo SVJ nebo můžeme doporučit montážní firmu. |
Ing. Roman Hudeček
Jednatel firmy
roman.hudecek@bonega.cz
603 542 347
To je skvělý nápad. Je super, že je v dnešní době tolik možností, jak šetřit s vodou. My máme v koupelně třeba termostatickou baterii, kterou jsem objednal z https://www.top-koupelny.cz/kategorie/vodovodni-baterie-30/ a jednak nám díky ní ve sprše nekolísá teplota vody, ale pak je to dobrá investice právě pro úsporu vody a energií. Každá taková maličkost je ve výsledku hodně znát 🙂 .