Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Vysychajícímu Galilejskému jezeru má pomoci 100 milionů kubíků vody

Datum: 02.07.2018

599347_6da9f-805x350

Galilejské jezero vysychá. Zachránit ho má odvážný projekt. Izraelské vláda schválila plán, díky kterému má být do roku 2022 do jezera ročně napumpováno 100 milionů kubických metrů vody. Informoval o tom britský The Guardian.

Galilejské jezero je největší izraelské sladkovodní jezero nacházející se v Severním distriktu u Golanských výšin, leží 212 metrů pod úrovní světového oceánu a je nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě. Ještě před deseti lety sloužilo jako největší zásobárna pitné vody v Izraeli. Každým rokem obyvatelům poskytovalo 400 milionů kubických metrů vody. Opakující se suché zimy však snížily hladinu vodní plochy na takovou úroveň, že izraelské úřady omezily odběr pitné vody na 30 až 40 milionů kubických metrů ročně.

Podle The Guardian odvrátila vláda kritickou situací výstavbou pěti odsolovacích stanic na březích Středozemního moře. Nyní postaví další dvě. „Rozhodli jsme se, že Kineret přeměníme v zásobník odsolené vody. Naše řešení je inovativní, protože se nikdo dosud o nic podobného nepokusil, ale je důležité, abychom to udělali,“ uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Do roku 2030 by měla do jezera přitéct až 1,1 miliardy kubických metrů vody.

Přírodní rezervy vody na Blízkém východě jsou na historickém minimu, na které je zatím krátká i světová vodohospodářská jednička Izrael. Země ale díky významnému uplatnění moderních technologií a centrálnímu plánování efektivně recykluje odpadní vody. Například od Česka chce získat zkušenosti s tříděním odpadu a ochranou ovzduší.

„Zatímco ambiciózním plánem na odsolování mořské vody, které má letos pokrýt už dvě třetiny izraelské spotřeby, se vnitrozemské Česko inspirovat nemůže, kapénkové zavlažování zemědělských plodin, důsledné oddělení pitné a užitkové vody, nebo systémy včasného varování a oprav vodovodních potrubí nabízejí účinná řešení rostoucích problémů republiky,“ řekl v září blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + 11 =