Plujte s námi na vlně informací v moři novinek s kapkou relaxu…

Dnes u nás slaví Irma a vědí to i Američané

Datum: 10.09.2017

Irma-Volty

Americký zpravodajský server Local 10 si v souvislosti s pojmenováním již devátého hurikánu v tomto roce všimnul zajímavou spojitost s českým kalendářem. V den, kdy hurikán Irma v plné síle udeřil na stát Florida, má v České republice svátek rovněž Irma.

Po devastaci Karibské oblasti, která přinesla smrt 25 lidem vč. 11 na ostrově St. Martin, přikázal guvernér státu Florida, aby lidé odjeli co možná nejrychleji. Varoval, že hurikán Irma bude mít devastující účinky. Obrovský problém Floridy je v tom, že její velká část leží v zátopových oblastech pobřeží oceánu, takže co nejvíce ohrožuje lidi jsou záplavy přicházející z Atlantského oceánu a z Mexického zálivu. Průměrná nadmořská výška státu Florida jsou jen 3 metry. Největší kopec – Britton Hill je velký jen něco málo přes 100 metrů. V případě roztání všech ledovců na světě by se tak Florida ocitla kompletně celá pod vodou. 

Šířka tohoto hurikánu je 560 km, což je velikost České republiky od německých hranic až po hranici se Slovenskem a rychlost větru přesahuje 200 km/h.  Jeho intenzitu v různých stupních pocítí celá Florida. Bez proudu se ocitlo 1,3 milionu lidí a benzinové stanice jsou z velké části již bez pohonných hmot. Elektrárenská společnost Florida Power and Light odhaduje, že bez proudu bude až 3,4 milionů jejich klientů až Irma udeří v plné síle. Pro 50 tisíc obyvatel vytvořila vláda 300 úkrytů.

Irma je první bouře v zaznamenané historii, která dokázala nepřetržitě po dobu 37 hodin udržet rychlost větru 300 km/hod.

K určení síly bouře vědci měří barometrický tlak bouře, který je udávaný v milibarech. Čím nižší je tlak, který bouřka přináší, tím je bouřka silnější. Hurikán Irma měl 915 milibarů, což je nejmenší tlak atlantského hurikánu mimo Západní Karibik a Mexický záliv v zaznamenané historii.

Na Windy.com se můžete podívat na aktuální pozici hurikánu Irma.

Převzato z portálu Volty.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 + šest =